REKLAMA

Jak wystartować startup?

SuperFundusze
Data emisji:
2019-07-01 12:40
Audycja:
Czas trwania:
13:53 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Super fundusze, cykl Super fundusze jak co poniedziałek. Przypominam, że powstaje on przy współpracy Radia TOK FM z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a dzisiaj w Super funduszach platformy startowe i start-upy, czyli o tym jak wykorzystać pieniądze, jak wykorzystać szanse, które dają fundusze unijne. Jeżeli ktoś ma pomysł i chciałby go zrealizować, jest to jakiś nowatorski pomysł, nowoczesny pomysł, na to rzeczywiście można znaleźć pieniądze. Te pieniądze są np. w Rozwiń » programie Polska Wschodnia i dzisiaj właśnie o platformach startowych startowych i start-upach.  Super fundusze, a w naszym studiu dwójka gości: pan Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP, dzień dobry, i pan Łukasz Łapiński z firmy Pakomatic, firmy, która skorzystała z funduszy europejskich dla start-upów, dzień dobry. 

Mam nadzieję, że nam pan trochę zdradzi tego rąbka tajemnicy, jak to właściwie było, ale zanim do szczegółów, czyli do tego jak pan skorzystał i da przykład, że to rzeczywiście działa, najpierw w ogóle wyjaśnimy, o  jakiej materii dzisiaj my tak naprawdę mówimy. Start-up to takie pojęcie, które właściwie pewnie każdy słyszał, a ja się zawsze zastanawiam, dlaczego mówimy o start-upach, a nie o zwykłych przedsiębiorstwach, jaka jest różnica? Różnica jest zasadnicza, start-upy stanowią tę młodą przedsiębiorczość, czyli spółki zakładane lub też zespoły, które planują zakładać spółki, które niosą pewną przewagę konkurencyjną opartą o nową technologię i jednocześnie o pewien potencjał skalowalności. To znaczy te nowe przedsięwzięcia, najczęściej oparte o przetwarzanie informacji, bo to jest materia taka, która potrafi, że tak powiem nie zna granic i potrafi podbijać rynki międzynarodowe, spółki w oparciu o technologie szukają sprzedaży modelu biznesowego. W poszukiwaniu tego bardzo mocnego dynamicznego wzrostu tej skalowalność i tutaj jako Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości staramy się wspierać krajowy ekosystem tych start-upów, one potrzebują specjalnych warunków, specjalnych instrumentów, żeby mogły spokojnie eksperymentować z rynkiem ze swymi rozwiązaniami. 

Panie Łukaszu pan eksperymentował? Jak najbardziej, my nasza hipoteza była taka, że skrzynki listowej to za mało, w budynkach mieszkalnych potrzebujemy czegoś więcej. Potrzebujemy automatów paczkowych, ponieważ mieszkańcy chcą, zamawiają online, tych przesyłek jest coraz więcej, listów jest coraz mniej, trzeba zmienić rolę infrastruktury. Dlatego właśnie produkujemy automaty paczkowe, które integrujemy ze skrzynkami pocztowymi, taka była nasza hipoteza i to właśnie w ramach platform startowych chcieliśmy zweryfikować. Okazało się, że to jest prawda, że jest zainteresowanie na rynku, co więcej tę naszą technologię można wykorzystać, także mamy sklep e-commerce, a nawet z branży kurierskiej firmy, które zgłaszają się do nas i nabywają nasze automaty. Czyli rzeczywiście nowatorski pomysł, coś, co niby istnieje, czyli przesyłki pocztowe, ale w takim nowym wydaniu, trochę przybywającym do tego, jak dzisiaj ludzie korzystają z przesyłek, jak robią zakupy. 

Powiedział pan hasło, które moim zdaniem, które trzeba koniecznie wyjaśnić, czyli Platformy Startowe. Zanim pójdziemy do tych platform startowych to pewnie przy okazji warto wyjaśnić czym w ogóle jest inkubacja przedsiębiorczości, czyli wspieranie przedsiębiorczości. To może najpierw od tego zaczniemy rzeczywiście w dwóch zdaniach. Wspieranie przedsiębiorczości, czyli inkubacja, co to jest? Inkubacja to jest taki proces skierowany do tych spółek, przedsięwzięć, bardzo często jeszcze osób fizycznych, zespołów, które nie prowadzą działalności, który pomaga im poznać mantry i trudną materię prowadzenia biznesu, czyli od zakładania działalności, poprzez weryfikowanie modelu biznesowego, czyli tego pomysłu na czym będziemy zarabiać, tak naprawdę komu to będziemy sprzedawać, poprzez kwestie podstawowe dla biznesu, czyli księgowość, czyli podatki, prawne wsparcie, ale też sięgające do usług specjalistycznych pomagających rozwijać biznes. Tym się zajmują Platformy Startowe, czyli partnerstwa instytucji wyspecjalizowanych w takim wsparciu, rozwoju przedsiębiorczości, uczelni wyższych, przedsiębiorców, również funduszy inwestycyjnych, bo ten kapitał, ten pieniądz, który niosą inwestorzy też jest bardzo istotny dla rozwoju start-upów. 

No to mamy wyjaśnione podstawowe pojęcia i już skoro padło hasło Platformy startowe to pewnie warto od razu wyjaśnić, że to wsparcie, które jest w ramach programu Polska Wschodnia, bo w tej materii teraz poruszamy, jest właściwie dwu etapowe, czyli Platformy startowe to jest etap pierwszy, do drugiego za chwilę dojdziemy, o rozwoju start-upów powiemy za chwilę. Platformy startowe, czyli właściwie dla kogo jest wsparcie? Tutaj adresatem usług wsparcia, które oferują Platformy Startowe są osoby fizyczne, czyli jeszcze ludzie, którzy mają pomysł kreatywne otwarte przedsiębiorcze osoby, które chcą budować biznes w oparciu o innowacyjne rozwiązanie. Z takim rozwiązaniem trzeba się zgłosić do 1 z 6 platform startowych, można to zrobić poprzez naszą stronę internetową PARP.gov.pl, tam są wszystkie informacje. Platformy startowe, ich eksperci, weryfikują taki pomysł biznesowy, sprawdzają czy to może znaleźć miejsce na rynku i zapraszają taki zespół do założenia spółki. Już wchodzimy tutaj w poważne przedsięwzięcie biznesowe, spółka z.o.o. jest to najczęstsza forma i ludzie przez zespół, a w zasadzie już tutaj osoba prawna, przedsięwzięcie biznesowe, przez kilka miesięcy dostają darmowe usługi specjalistyczne podstawowe, aby sprawdzić czy ten model biznesowy będzie działał. Jeśli nie, to co poprawić by, żeby działał. 

Czyli mamy na razie pomysł jeszcze niekoniecznie mamy firmę i jak rozumiem na tym etapie jeszcze nie musimy mieć wkładu własnego. Naszym wkładem własnym jest idea, która przyświeca: idea, czas, determinacja. Wszystko co jest istotą przedsiębiorczości startupowej, całkowicie darmowe wsparcie eksperckie, jak wspomniałem inwestorzy, duże spółki z makroregionu, również parki technologiczne, czyli ci, którzy się znają na tej innowacyjnej przedsiębiorczości będą pracowali z zespołami startowymi, aby zrealizować pomysły biznesowe, aby szukać tej niszy rynkowej, żeby biznesy były rentowne. Jak rozumiem tutaj nabór jest ciągły, to znaczenie ma tak, że na tym etapie pierwszym, czyli właśnie w ramach platform startowych, nie ma tak, że w jakieś ramy czasowe trzeba się zmieścić tylko w każdym momencie się właściwie można zgłosić. W Polsce Wschodniej, czyli w 5 województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim działa 6 platform startowych, 6 partnerstw. Każde partnerstwo ma w swojej ofercie różnego rodzaju instrumenty, potrafi wabić przedsiębiorców różnymi zachętami. Platformy prowadzą nabory już od 2 stycznia od początku tego roku i nabory są otwarte, będą jeszcze w 2023 roku, a więc mamy przed sobą kilka lat, kiedy przedsiębiorczość start-upowa, innowacyjna może zgłaszać się celem wzmacniania rozwoju swoich pomysłów. 

Panie Łukaszu, zwracam się teraz do beneficjenta właściwie, na tym etapie uzyskał pan dokładnie tę pomoc, której pan oczekiwał, wsparcie, jakiś mentoring i tak dalej? To znaczy w taki sposób właśnie jak pan Marcin mówił, my też rozumieliśmy inkubację. Byliśmy zespołem, który ma pomysł, rozpoczął prace nad technologią, nad oprogramowaniem, uznaliśmy, że musimy to jakoś uruchomić od strony biznesowej, stąd też właśnie te Platformy Startowe wydawały nam się najciekawszym rozwiązaniem. Tutaj jakby działa się na kilku płaszczyznach, 1 z płaszczy jest skupianie się na kluczowych zagadnieniach, czyli właśnie robimy plan inkubacji, drugi aspekt to jest możemy nabyć najważniejsze dla nas usługi, dla nas to np. były chociażby usługi prawne czy właśnie związane z regulaminami, chociażby z podstawami prawnymi, w jaki sposób mamy działać. Także zrobiliśmy badanie rynkowe, wszystkie te komponenty będą później ważne na etapie drugim. Warto tutaj polegać także na networkingu, na znajomych, na siatce właśnie znajomych czy to firm doradczych, które się pojawiają, czy to mentora czy wtedy działać jakby we własnym zakresie po to, żeby docierać do klientów, żeby z nimi rozmawiać, pokazywać nasz wstępny produkt, po to, żeby zweryfikować właśnie swój model. 

No i tutaj mamy wsparcie, właśnie taki mentoring, pomoc w tworzeniu tych fundamentów, w ogóle w wymyślaniu tego biznesu. Do 50  000 zł na to wszystko bez wkładu własnego. Krok pierwszy za nami, już przetestowaliśmy czy to wszystko ma szansę się sprawdzić, eksperci odpowiedzieli, że tak, wiemy jak składać wnioski, w tym momencie możemy przejść ten krok dalej do etapu drugiego. Tym drugim etapem jest rozwój start-upów. Jesteśmy w programie Polska Wschodnia, no i znowu, kto może złożyć wniosek? Czy trzeba uczestniczyć w programie pierwszym, żeby móc wejść do tego drugiego? Tak, to są działania powiązane, mamy ten darmowy program inkubacji, ta wartość usług ona średnio wynosi 50 000, ale też jesteśmy, mamy takie projekty, które kosztowały w cudzysłowie mówię "Platformy", dużo, dużo więcej. To nie jest tak, że mamy gdzieś tam pułapy tego wsparcia inkubacyjnego, to wszystko zależy od przedsięwzięcia. Najlepsze start-upy, które kończyły inkubację z tym minimalnym produktem i potwierdzone modelem biznesowym zapraszamy do nas, czyli do PARP. 27 czerwca ogłosiliśmy konkurs dla tych spółek, które wyjdą z rynku akcji i tutaj do września przyszłego roku czekamy na spółki, które chcą rozwijać swój model biznesowy, czyli ten produkt opracowany wdrażać na rynek, zacząć sprzedawać. 

Tu oferujemy na wszelkiego rodzaju koszty nawet 1 000 000 zł dla takiego start-upu. Na pierwsze wnioski oczekujemy już na początku sierpnia, tutaj trzeba mieć wkład własny już 15% zdaje się. Finansujemy do 85 % kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia, także startupowiec już jako spółka powinna szukać tego finansowania, bardzo często to jest finansowanie jeszcze od znajomych, rodziny, ale bardzo często pojawiają się już pierwsi inwestorzy, ci, którzy chcą mieć udział w takim przedsięwzięciu. Zwłaszcza, że przeszliśmy etap pierwszy, czyli już mamy sprawdzony ten projekt, ma szansę powodzenia po prostu. Zakup usług doradczych, zakup usług eksperckich, wynagrodzenie dla zespołu, również podstawowe kategorie kosztów, również środki trwałe. Nie ma praktycznie przedsięwzięcia nabycia, którego nie jest w stanie start-up sfinansować w ramach tego programu 112, zapraszamy. Panie Łukaszu, potwierdza pan? Zgadza się, jeżeli chodzi o na przykład ten drugi etap dla nas, ponieważ jesteśmy firmą zarówno z firmą softwareową i hardwareową to wiedzieliśmy, że potrzebujemy większych środków, nawet dostaliśmy taki feedback od pierwszych funduszy. Nie chcieliśmy oddawać, że tak powiem, bardzo dużych, bardzo dużej liczby udziałów, stąd środki publiczne były tutaj bardzo dobrym pomysłem. Ponadto sam projekt można było rozpisać na 2 lata, ponieważ jesteśmy na rynku b2b ta sprzedaż zawsze jest gdzieś tam opóźniona. Dzisiaj sprzedamy, wdrożenie jest za mniej więcej rok tego typu automatów, więc akurat dla nas bardzo dobrze wpisał się ten program na środek działalność.

No to fantastycznie, że mamy żywy przykład, że to rzeczywiście działa. Jak rozumiem wnioski z naszej dzisiejszej rozmowy powinny być takie, jeżeli ktoś ma pomysł, chce sprawdzić czy to może zadziałać, zgłaszamy się w ramach kroku pierwszego, czyli w ramach platform startowych, jesteśmy w programie Polska Wschodnia, więc chodzi o te województwa właśnie z tego obszaru, czyli lubelskie, podkarpackie, podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-mazurskie. Tam sprawdzamy czy ten nasz pomysł rzeczywiście jest dobry. Eksperci podpowiedzą i tam jest nabór, że tak powiem, ciągły, jeżeli się okaże, że tak, to mamy szansę wziąć udział w kroku drugim, czyli dostać kolejne pieniądze na to, żeby ten nasz pomysł oczywiście już wdrożyć zatrudnić ludzi, opracować już całą technologie i w ogóle kanał sprzedaży itd. Tak jest. Myślę, że to już 80% pracy, jeżeli pierwszy etap zakończymy to później wystarczy do niego przekonać ekspertów PARP, tak więc po 20% pracy i myślę, że można rozpocząć działania. No to jeszcze tylko na sam koniec, gdzie szukać informacji, gdyby ktoś chciał jeszcze doprecyzować, co do szczegółowych, co powiedzieliśmy? Strona internetowa PARP: www.parp.gov.pl, Platformy startowe, tam są wszystko informacje o naszych platformach i o tym konkursie, który ogłosiliśmy w ostatni czwartek czerwca. Regulamin konkursu, kryteria dla start-upów, które chcą walczyć o dotacje do 1 000 000 zł. To ja polecam jeszcze państwu stronę funduszu Europejskiego, to też taka strona, gdzie o wszystkich tych pieniądzach, które są do wzięcia, wszystkich konkursach można się dowiedzieć. Polecam także państwu zakładkę Super fundusze na tokfm.pl, a dzisiaj bardzo panom dziękuję za spotkanie, za rozmowę. Pan Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju start-upów PARP, dziękuję, i pan Łukasz Łapiński z firmy Pakomatic, która skorzystała z tego wsparcia, bardzo dziękuję za spotkanie. Kolejny odcinek Super fundusze już za tydzień w poniedziałek, Super fundusze w radiu TOK FM, projekt współfinansowany ze środków funduszu spójności Unii Europejskiej.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SUPERFUNDUSZE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA