REKLAMA

JET LAG - podróże w czasie....nie takie bezkarne

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-07-04 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy tematu Jet lag, czyli o „zespole nagłej zmiany strefy czasowej” Rozwiń »

Przypominam jest to reakcja naszego organizmu na przekroczenie stref czasowych, gdy lecimy samolotem ze wschodu na zachód i odwrotnie. Nasz zegar biologiczny nie jest zsynchronizowany z zegarem lokalnym, co ma swoje skutki zdrowotna. Jeśli podróżujemy w kierunku równoleżnikowym, to co 15 stopni długości geograficznej przekraczamy jedną strefę czasową.
Ubywa nam jedna godzina gdy lecimy na wschód, przybywa gdy na zachód.

Z tym, że łatwiej nam jest przyzwyczaić się do dłuższego dnia - jak w przypadku podróży na zachód, niż do krótszej doby, jak w przypadku podróży na wschód.

Przykład: podróż z Polski do Sydney "skraca" nam dobę aż o 9 godzin. Podróż do Chicago wydłuża ją o 7 godzin.

To drugie będzie łatwiejsze do zniesienia dla naszego organizmu niż to pierwsze. Podróżując do Nowego Jorku czy Rio de Janeiro mniej odczuwamy na sobie objawy jet lag niż po wylądowaniu w Pekinie czy Bangkoku, mimo iż są to porównywalne loty jeśli chodzi o czas spędzony na pokładzie samolotu.

Im dalej się lecimy i im więcej stref czasowych przekroczymy tym objawy: zmęczenie, bezsenność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból głowy, problemy ze skupieniem uwagi i ogólne poczucie wytrącenia z rytmu, będą silniejsze i dłużej będą trwały.

Więcej jutro przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzisiaj ciąg dalszy tematu Jet lak, czyli o zespole nagłej zmiany stref czasowych przypominam jest reakcja naszego organizmu na przekroczenie stref czasowych, gdy lecimy samolotem ze Wschodu na zachód i odwrotnie nasz zegar biologiczny nie jest zsynchronizowany z zegarem lokalnym co ma swoje skutki zdrowotne jeśli podróżujemy w kierunku równoleżnikowym co 15 stopni długości geograficznej przekraczamy 1 strefę czasową ubywa nam 1 godzina, gdy lecimy na Rozwiń » wschód przybywa, gdy za z tym, że łatwiej nam jest przyzwyczaić się do dłuższego dnia jak w przypadku podróży na zachód niż do krótszej doby jak w przypadku podróży na wschód przykład podróż z Polski do silnej skraca nam doby aż 9 godzin podróż do Chicago wydłużają o 7 godzin to drugie będzie łatwiejsze do zniesienia dla naszego organizmu niż to pierwsze podróże z nowego Jorku czy Rio de Janeiro mniej odczuwamy na sobie objawy dla niż po wylądowaniu w Pekinie czy Bangkoku, mimo iż są to porównywalne loty jeśli chodzi o czas spędzony na pokładzie samolotu i dalej lecimy i im więcej stref czasowych przekroczymy tym objawy zmęczenie bezsenność zaburzenia żołądkowo-jelitowe ból głowy problem ze skupieniem uwagi ogólne poczucie wytrącenia z rytmu będą silniejsze i dłużej będą trwały więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 40% taniej!

KUP TERAZ 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NULL
Array