REKLAMA

Jet Lag - jak sobie radzić cz.2

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-07-08 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o tym jak poradzić sobie ze zjawiskiem jet lag. Rozwiń »
czyli po polsku „zespołem nagłej zmiany strefy czasowej”. Jest to reakcja naszego organizmu na przekroczenie stref czasowych, gdy lecimy samolotem ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Nasz rytm dobowy jest inny niż czas lokalny; w efekcie pojawia się zmęczenie, bezsenność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból głowy, problemy ze skupieniem uwagi i ogólne poczucie wytrącenia z rytmu.
Powiedzieliśmy już, że do momentu wylądowania należy zachowywać się zgodnie z czasem strefy czasowej z której wyruszyliśmy.
Czyli nawet jeśli za oknami samolotu jest dzień, to załóżmy na oczy opaskę i spróbujmy zasnąć. O odwrotnie, gdy to nasz czas aktywności, a za oknem ciemno, to poczytajmy lub oglądnijmy film.

Jednak, gdy już wylądujemy starajmy się żyć zgodnie z zegarem miejscowym. Jeśli przylatujemy w nocy idźmy spać. Jeśli w dzień, to mimo chęci snu starajmy się funkcjonować normalnie.To przyśpieszy przyzwyczajenie się do nowych warunków. Mówi się, że organizm potrzebuje, by nastąpiła adaptacja, tyle dni, ile godzin różnicy jest pomiędzy strefą czasową z której zaczynamy podróż, a strefą czasową, w której podróż się kończy. Jeśli różnica czasu pomiędzy Warszawą a Pekinem wynosi 6 godzin, to zgodnie z tą teorią 6 dni potrzebne będzie na aklimatyzację na miejscu. Ale rzecz jest indywidualna; ktoś młody prowadzący nieregularny tryb życia szybciej się przyzwyczai niż osoba starsza przyzwyczajona do jedzenia i spania o stałych porach. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie widok Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy o tym jak poradzić sobie ze zjawiskiem Jet la w celi po polsku zespołem nagłej zmiany strefy czasowej jest to reakcja naszego organizmu na przekroczenie stref czasowych lecimy samolotem ze Wschodu na zachód lub odwrotnie nasz rytm dobowy jest inny niż czas lokal w efekcie pojawia się zmęczenie bezsenność zaburzenia żołądkowo-jelitowe Burku, aby problemy ze skupieniem uwagi i ogólne poczucie wytrącenia z ryt Rozwiń » powiedzieliśmy już do momentu lądowania należy zachowywać zgodnie czasem strefy czasowej, z której wyruszyli, czyli na jeśli za oknem samolot jest dzień to załóżmy na oczy opaskę i spróbujmy zasnąć i odwrotnie, gdy to nasz czas aktywności za oknem ciemno to poczytajmy lub okleiny film jednak gdy już wylądujemy staramy się żyć zgodnie z zegarmistrzów jeśli przygotujemy w nocy i wyspać jeśli dzień to mimo chęci snu starajmy się funkcjonować norma to przyśpieszy przyzwyczajeni do nowych warunków mówi się, że organizm potrzebuje, by nastąpiła adaptacja tyle dni ile godzin różnicy jest pomiędzy strefą czasową, z której zaczynamy podróż, a strefą czasową, w której podróż kończy jeśli różnica czasu pomiędzy Warszawą apteki wynosi 6 godzin to zgodnie z tą teorią 6 dni potrzebne będzie na aklimatyzację na miejsce, ale rzeczy indywidualne też młody prowadzących nieregularny tryb życia szybciej się przyzwyczai niż osoba starsza przyzwyczajona do jedzenia spania ostały pora przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 51% taniej!

KUP TERAZ 51% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA