REKLAMA

Zatory płatnicze to zmora przedsiębiorców. Jest pomysł, jak się z tym uporać

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-07-16 11:00
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Jedną ze zmor w prowadzeniu biznesu są zatory płatnicze. Firmy często czekają na uregulowanie faktury znacznie dłużej, niż wynika to z ram ustawowych. Często też zdarza się, że kontrahent ma pieniądze by zapłacić, ale i tak odsuwa ten obowiązek na później. Rozwiń »
Wkrótce jednak zwlekanie z terminowym opłacaniem faktur stanie się nieopłacalne, bo finansowe kary za takie zachowanie będą słone.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku. Zmienią się terminy na opłacenie faktur: jeśli duża firma kupuje coś od mniejszej firmy - na uregulowanie należności będzie miała 60 dni. Podmioty publiczne będą musiały zapłacić w ciągu miesiąca.

Ustawa przewiduje też tzw. ulgę na złe długi. Tzn. firma, która nie otrzymała zapłaty przez 3 miesiące po upłynięciu terminu płatności - będzie mogła odpisać nieopłaconą fakturę od podstawy opodatkowania. Co więcej - tym samym dłużnik będzie musiał doliczyć tę nieopłaconą przez siebie fakturę do podstawy, zwiększając tym samym podatek, który musi zapłacić fiskusowi.

Swoistym batem na dłużników, którzy uporczywie nie płacą, mają być też nowe uprawnienia UOKiKu. Firmy, których długi na niezapłaconych fakturach przekraczają 5 milionów złotych, mogą spodziewać się kontroli i kar.

I jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie - firmy, które nie mogą odzyskać należności, będą miały łatwiejszą drogę do zgłaszania roszczeń w sądach, co da większą gwarancję odzyskania pieniędzy po sądowym wyroku. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry 1 ze zmorą w prowadzeniu biznesu są zatory płatnicze firmy często czekają na uregulowanie faktury znacznie dłużej niż wynika to z ram ustawowych czy podpisanych umów często też zdarza się, że kontrahent ma pieniądze, żeby zapłacić, ale i tak odsuwa to obowiązek na później wkrótce jednak zwlekanie z terminowym opłacaniem faktur stanie się nieopłacalne, bo finansowe kary za takie zachowanie będą słone Rozwiń » nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku zmienią się terminu opłacenia faktur, jeżeli duża firma kupuje coś od mniejszej firmy na uregulowanie należności będzie miała 60 dni podmioty publiczne będą musiały zapłacić w ciągu miesiąca swoistym batem na tych dłużników, którzy uporczywie nie płacę mają być także nowe uprawnienia UOKIK -u firmy, których długi za niezapłacone faktury przekraczają 5  000 000 zł mogą spodziewać się kontroli oraz kary ułatwieniem dla firm, które nie mogą odzyskać należności ma być również łatwiejsza droga do zgłaszania roszczeń w sądach co ma zwiększyć gwarancję odzyskania pieniędzy po sądowym wyroku bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie również tzw. ulga na złe długi to znaczy firma, która nie otrzymała zapłaty przez 3 miesiące po upłynięciu terminu płatności będzie mogła odpisać taką nieopłacone przez kogoś fakturę od własnej podstawy opodatkowania i tym samym obniży swoją należność wobec państwa z drugiej strony dłużnik, który nie uregulował faktury będzie musiał doliczyć te nie opłaconą przez siebie faktury do podstawy opodatkowania przez co zwiększy podatek, jaki należy się fiskusowi eksperci uważają, że przygotowane przepisy są dosyć kompleksowe pytanie oczywiście o to jak wszystko sprawdzi się w praktyce Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA