REKLAMA

Masz w domu starą książeczkę mieszkaniową? Będziesz musiał zarejestrować ją w banku

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-07-18 11:00
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

To prawdziwy relikt PRLu, ale ciągle nawet milion Polaków może mieć w domu... książeczkę mieszkaniową. Dziadkowie czy rodzice odkładali na nich pieniądze z myślą o tym, że kiedyś będzie można przeznaczyć je na zakup mieszkania... Ale potem przyszła wielka inflacja, a te pieniądze nie były chronione... i teraz na pochowanych w starych szufladach książeczkach marnują się może nie duże, ale jednak pieniądze. Rozwiń »

Od wielu lat mówiło się o tym, że z książeczkami trzeba zrobić porządek. Wiele osób, które posiadały w domach takie książeczki, wykorzystały je przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, bo państwo daje premię gwarantowaną. Premię można było też wykorzystać np. na porządny remont mieszkania, wymianę okien... Ale to wciąż nie dawało wystarczającej motywacji, by książeczkę zlikwidować.

Stąd pomysł ministerstwa inwestycji i rozwoju. Po pierwsze - resort chce, aby wszyscy właściciele książeczek... po prostu zarejestrowali je w banku. Dzięki temu będzie w końcu wiadomo, ile ich jest, i jaką jeszcze kwotę państwo musi zarezerwować na wypłatę premii gwarancyjnych. Jednocześnie rozszerzony będzie katalog możliwości wykorzystania książeczki, np. przy opłacaniu przekształcenia prawa użytkowania we własność, albo na remont centralnego ogrzewania czy kanalizacji, także przy zawieraniu umów z państwem na najem instytucjonalny z dojściem do własności lokalu, czyli jednej z - na razie mało dostępnych - ofert programu Mieszkanie Plus.

Zatem - jeśli projekt trafi do sejmu jeszcze przed wyborami, warto będzie zapytać dziadków i rodziców i przetrząsnąć szuflady, bo może się okazać, że zżółkła, stara książeczka pozwoli nam oszczędzić kilka tysięcy złotych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry to prawdziwy relikt PRL-u, ale ciągle nawet 1 000 000 Polaków może mieć w domu książeczkę mieszkaniową dziadkowie rodzice odkładali na nich pieniądze zresztą o tym, że kiedyś będzie można przeznaczyć te pieniądze na zakup mieszkania, ale potem przyszła wielka inflacja pieniądze nie były chronione i teraz na pochowany w starych szufladach książeczkach marnują się może niedużo, ale jednak pewne Rozwiń » oszczędności od wielu lat mówiło się o tym, że książeczkami mieszkaniowymi trzeba zrobić porządek sporo osób, które posiadały w ramach takiej książeczki już wykorzystało je przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego, bo państwo daje za niepełną premię gwarancyjną o te premie można było się starać również, wykonując porządny remont mieszkania wymianę okien w tym podobne, ale to wciąż nie dawało wystarczającej motywacji, żeby rzeczywiście posiadaną w domu starą książeczkę zlikwidować stąd nowy pomysł ministerstwa inwestycji rozwoju po pierwsze, resort chce, aby wszyscy właściciele książeczek po prostu zarejestrowali w banku dzięki temu w końcu będzie wiadomo ile takich książeczek jeszcze jest jako jeszcze kwotę państwo musi zarezerwować na wypłatę premii gwarancyjnych jednocześnie rozszerzony ma zostać katalog możliwości wykorzystania pieniędzy książeczki np. przy opłacaniu przekształcenia prawa użytkowania we własność albo na remont centralnego ogrzewania czy kanalizacji także przy zawieraniu umowy z państwem na najem instytucjonalny z dojściem do własności lokalu, czyli w 1 znaleźli mało dostępnych ofert w programie mieszkanie plus zatem, jeżeli projekt trafi do Sejmu jeszcze przed wyborami warto będzie zapytać dziadków rodziców i przetrząsać szuflady, bo może się okazać, że Żuk stara książeczka mieszkaniowa pozwoli zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na różnych sprawach administracyjnych Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA