REKLAMA

Programy KE: Horyzont 2020: jaka oferta dla naukowców? / ERASMUS+

SuperFundusze
Data emisji:
2019-07-15 12:40
Audycja:
Czas trwania:
14:26 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Super fundusze, a dzisiaj w Super funduszach, który to cykl przypomnę powstaje przy współpracy Radia TOK FM z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, kontynuujemy rozmowy o programach Komisji Europejskiej. Czyli tych pieniądzach, o  które trzeba starać się bezpośrednio w Brukseli, o które trzeba konkurować z innymi albo przedsiębiorstwami, albo innymi instytucjami, innymi organizacjami z całej Europy, ale warto się tego uczyć, warto się o te pieniądze starać, bo Komisja ma do rozdysponowania w sumie naprawdę olbrzymią kwotę. A my dzisiaj skupimy się, czy właściwie zajrzymy do dwóch programów: do Horyzontu 2020 i do programu Erasmus. Super fundusze, a w studiu Radia TOK FM gościem Super Funduszy jest pani Anna Wiśniewska, ekspertka z obszaru MSCA, dzień dobry, dzień dobry pani.  Rozwiń »
Teraz musimy wyjaśnić musimy, rozwinąć ten skrót MSCA, czyli właściwie co? Czyli działania Marii Skłodowskiej Curie, a jest to część programu Horyzont 2020, ale ukierunkowana, skierowana do naukowców. Do naukowców, którzy mają w ramach funduszy Unii Europejskiej prowadzić badania, ale również mają rozwijać swoją karierę. To jest taki ważny aspekt działań Marii Skłodowskiej Curie, właśnie przygotowania naukowców do pracy w różnych sektorach, niekoniecznie tylko i wyłącznie w instytucjach naukowych czy na uczelniach, ale również w sektorze nieakademickim, przedsiębiorstwie, firm, w ministerstwie czy np. fundacji. Jak rozumiem na to wszystko, o czym pani mówi, czyli jeżeli planujemy karierę naukową, ale właśnie niekoniecznie tylko na uczelni, bo chcemy robić badania, które mogą np. przydać w przemyśle, to mamy możliwość sięgnięcia po pieniądze, np. właśnie te,  którymi dysponuje Komisja Europejska, żeby taką działalność swoją rozwijać. Tak, zdecydowanie tak, możemy jakby różnie też aplikować o te granty. 

Ten program jest przyjazny, ale on oferuje dość zróżnicowane możliwości, czyli z 1 strony doświadczeni naukowcy, którzy już mają stopień doktora czy te lata doświadczenia naukowego mogą sami aplikować rzeczywiście bezpośrednio do Brukseli z instytucją, w której chcą robić badania, wspólnie przygotowują projekt, zastanawiają się, co chcą zrobić. Jakieś szkolenia ten naukowiec będzie również mógł mógł odbyć, niekoniecznie tylko związanych z problemem badawczym, który chce, któremu chce się poświęcić, ale również np. takich szkoleń jak zarządzać zespołem, zarządzać projektem, prawa własności intelektualnej, żeby rzeczywiście jak skończy ten dwuletni, trzyletni Grant, żeby mógł mieć jakieś doświadczenie, żeby mógł mieć wiedzę i pójść np. do pracy w tym innym sektorze. No to po kolei, rozmawiamy dzisiaj o programach horyzontalnych Komisji Europejskiej, które są programami, które wiadomo już teraz, że w przyszłym budżecie unijnym będzie jeszcze więcej pieniędzy, dlatego warto się już dzisiaj starać i uczyć się jak po środki aplikować. 

Skupiamy się dzisiaj na karierze naukowej, ale ta kariera naukowa właściwie może się rozpocząć już, kiedy jesteśmy studentami. Zdecydowanie tak, to znaczy dla mnie kariera naukowa to jest taka trochę podróż, to podróż, którą może też warto zaplanować, zresztą to właściwie robimy jak wyjeżdżamy. Inaczej planujemy, kiedy jedziemy do krajów Unii Europejskiej, a inaczej, gdy się wybieramy do Afryki, Ameryki Południowej. Mam takie wrażenie, że to tak samo dotyczy kariery naukowe, jeżeli myślimy, że jednak nie zostaniemy na tej uczelni, to jednak pomyślmy o trochę innych szkoleniach, pomyślmy o stażach np. w przedsiębiorstwie, a być może, kiedy jednak chcę na tej uczelni czy w Instytucie badawczym zostać, to może skupmy się trochę na czymś innym. Odwiedź więcej uczelni, chociaż ja i tak uważam, że w chwili obecnej każdy naukowiec jednak powinien z tym sektorem nieakademickim też mieć do czynienia. Tak po prostu wygląda w chwili obecnej nauka. Nauka jest interdyscyplinarna, międzysektorowa i o tym trzeba pamiętać kształtując swoją karierę. 

To mamy do studentów i do uczelni wprost kierowany program, który w Polsce jest właściwie doskonale już znany i on się świetnie przyjął, czyli program Erasmus. Teraz Erasmus z plusem. No właśnie to co w ramach tego programu, 32 lata doświadczeń, co najmniej bardzo dobre rezultaty na 200 000 polskich studentów, którzy spędzili jakiś czas na różnych uczelniach zagranicznych, czy 100 000 uczniów szkół zawodowych i szkół technicznych. No to jest rzeczywiście bardzo duże osiągnięcie i myślę, że to jest bardzo dobry okres na poznanie jak funkcjonują te uczelnie, funkcjonują też szkoły, żeby zobaczyć jak tam się czy robi edukację, czy prowadzi edukację, prowadzi się po prostu zajęcia. To jest możliwość poznania ludzi, to możliwość poznania różnego rodzaju mechanizmów i szlifowanie języka, co w chwili obecnej ma wrażenie, że jest coraz mniejszym problemem, bo młodzież i studenci świetnie sobie dają tutaj radę. To jest takie rzeczywiście rozpoznanie placu boju, który może się potem przydać na kolejnych etapach kariery np. właśnie, kiedy myślimy o wyjeździe na stypendium Marii Skłodowskiej Curie. 

O to za chwilę do tego dojedziemy, tylko jeszcze w ramach uzupełnienia, sam Erasmus plus jest skierowany do studentów, studenci świetnie ten program znają i chętnie z niego korzystają, ale warto zaznaczyć, że nie tylko, bo jeszcze inne projekty związane z wolontariatem, projekty sportowe, integracja społeczna imigrantów, także ten wybór jest naprawdę szeroki. Tak, tak, bardzo jest szeroki, rzeczywiście bardzo dużo różnorodnych działań jest finansowanych, bo on się tak kojarzy z wymianą studentów, dlatego że od tego on się zaczął. Natomiast te 32 lata jednak dały to, że kolejne działania i inne programy, które funkcjonowały jakby obok, zostały po prostu do tego Erasmusa przyłączone. Mamy Erasmus plus, tak naprawdę ten plus wynika z tych różnych form, które są notowane. Mamy studentów, którzy pojechali, skorzystali z Erasmusa, rozpoznanie, że tak powiem, bojem jak to się robi za granicą i planują teraz karierę albo naukową albo jakieś badania. No właśnie i teraz dalej chcieliby korzystać z tych pieniędzy unijnych, które są do wzięcia. Co to teraz powinni właściwie zrobić? 

Teraz zależy na jakim tym etapie są kariery, tak, z 1 strony, jeżeli mówimy o osoby, które skończyły studia czy powiedzmy doktoranta, bo tak będzie najłatwiej, naprawdę mają dość łatwą drogę, dlatego że w ramach działań Marii Skłodowskiej Curie to instytucja, właściwie konsorcja instytucji, zarówno uczelni jak i przedsiębiorstw, firm, składają projekt, tworzą, przygotowują program badawczy, które planują wspólnie zrobić i do tego tak naprawdę to, co chcą zrobić, to chcą zaprosić doktorantów. Mają gotowy program szkoleniowy, oferty w różnych dziedzinach, oferują doktorantom, przyjmują ich na od 3 do 36 miesięcy, więc może doktorant nawet zrobić, ukończyć po prostu doktora w którejś z jednostek albo przedsiębiorstwie. Po to, żeby taki Grant dostać, to tak naprawdę doktorant nie musi wcale pisać, dzwonić do Komisji Europejskiej, tylko zagląda na portal, który się nazywa, i już wtedy tam wszystkie projekty te, o  których wspomniałam, tam ogłaszają właśnie te oferty. Mówią tak, mamy program taki i taki, w takiej i takiej dziedzinie, chętnie przyjmiemy 12-15 doktorantów. 

To jest też plan, który jak rozumiem właśnie swoje źródło finansowania ma tam, czyli w Brukseli? Tak, Bruksela. Ta pierwszy uczelnia czy ta instytucja musiała się o ten program właściwie wystarać, dokładnie konkurowała z innymi. Tak, dokładnie tak to wygląda. Tak, we wszystkich konsorcja konkurują ze sobą, jak dostają pieniądze to właśnie to ogłaszają, więc doktorant ma dość łatwe dostęp, bo to jest kwestia wejścia na portal. Może sobie założyć tam własne CV, tak dostaje bezpośrednio informacje z tych obszarów, które go interesują. Natomiast w momencie, kiedy mamy doświadczonego naukowca to z 1 strony może właśnie taki projekt konsorcjalny stworzyć, tak, z różnymi instytucjami, z różnych krajów, w ramach którego też sam może wyjeżdżać i może brać udział w różnego rodzaju konferencjach, ale również dla takich doświadczonych naukowców, którzy mają już ten stopień doktora. Oni z kolei mogą składać indywidualne granty, to jest rzeczywiście już były na poziomie europejskim. Tam wszyscy składają, wszyscy naukowcy, którzy są zainteresowani składają wnioski, oceniane są one przez zagranicznych waluatorów, ekspertów. Te, które są najlepsze, dostają dofinansowanie., więc to już jest rzeczywiście taki prawdziwy, to jest ten początek takiego prawdziwego boju o fundusze europejskie, gdzie indywidualnie naukowiec wraz z instytucją musi się o to ubiegać.

No to trzeba być mocnym, kiedy się taki wniosek składa. No bo skoro wiemy, że możemy mieć konkurencję z całej Europy, ze wszystkich krajów unijnych, to konkurencja może być szalenie dużo po prostu. Zatem, jeżeli ja bym chciała, mam ochotę, wiem, że są te pieniądze do wzięcia, ale nie czuje się pewnie przy tworzeniu wniosków, mam gdzie pójść, żeby się dowiedzieć jak to zrobić? Zdecydowanie tak, zapraszamy do nas do Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej oraz do naszej sieci w różnych miastach w Polsce. Są nasi koledzy, którzy też pomagają, robimy szkolenia, sprawdzamy wnioski przed wysłaniem do Brukseli, więc wszystkich zainteresowanych zachęcamy po pierwsze na stronę tak www.kpk.pl. Tam państwo znajdą informację, kontakt do nas, jesteśmy otwarci. Naprawdę zapraszamy wszystkich, uważamy, że są to fundusze, które naprawdę możemy mieć, możemy wciąż. Zresztą do tej pory w ramach działań Marii Skłodowskiej Curie Polska, czy polskie instytucje, czy polscy naukowcy, którzy tutaj przyjeżdżają do Polski, no to jakby tego budżetu uzyskaliśmy ponad 200 000 000 zł, więc jest to kwota, która rzeczywiście się tej polskiej nauce bardzo przyda. 

Oprócz tego też mamy osoby z zewnątrz, które też przychodzą z nowymi ideami, z nowymi pomysłami, nowymi innowacjami, które też możemy tutaj u nas wdrażać, ale myślę, że jedną rzecz warto podkreślić, bo kiedy mówimy naukowiec, kiedy mówimy nauka, kiedy mówimy granty, to się przede wszystkim chyba intuicyjnie kojarzy z pracą na uczelni, ale jak rozumiem to nie jest warunek konieczny, że muszę pracować na uczelni. Po prostu, jeżeli chce zrobić badanie, jestem naukowcem to również w przedsiębiorstwie tak samo mogę się o te pieniądze ubiegać. Absolutnie tak, właśnie w każdej instytucji, w której te badania można prowadzić, tak, można złożyć wniosek wspólnie z muzeum, można złożyć wniosek ze szpitalem, z fundacją. Jeżeli badania, które chcemy zrobić oczywiście tam możemy zrobić, mamy tam możliwości. Co jest też ciekawe w ramach tych programów, to nie jest tak, że człowiek przyjeżdża do Polski i tutaj musi przez te tam 2 lata powiedzmy siedzieć i cały czas badania wykonywać, ale może również pojechać albo na krótką wizytę do innego kraju albo na dłuższe tzw. delegowanie na kilka miesięcy i poznać też inne instytucje, zrobić część badań. Może być to firma, może być to przedsiębiorstwo, jeżeli jest np. na uczelni, albo też odwrotnie. Jeżeli ktoś wykonuje badania w przedsiębiorstwie to może pojechać na jakąś uczelnie i to właśnie uczelnie z całej Europy, wyboru dokonuje sam naukowiec wraz z promotorem. Tym opiekunem, którego zawsze każdy ma w tej instytucji. 

Naprawdę pomysłów i możliwości jest bardzo, bardzo wiele i tylko trzeba po prostu z nich korzystać. No to dobrze, zachęcamy oczywiście do tego, żeby to robić, ale właściwie to mówimy o jakich kwotach? Takie granty to jakie są pieniędze? One się tak fajnie układają, bo w przypadku Erasmusa plus mówimy właściwie o kilku tysiącach, prawda, bo to tak mniej więcej jest, że te wyjazdy są tam 3 do 12 miesięcy. W przypadku działań Marii Skłodowskiej Curie, kiedy to są zwykle projekty dwuletnie albo 12 miesięcy do 36, to mówimy już o kwotach około pół do 1 000 000 zł, jeżeli z kolei sięgnijmy do tego najbardziej prestiżowego grantu, jakim są granty Europejskiej Rady ds. Badań to tam już mówimy o projektach, które mają od 6 do 10 000 000 zł, tak więc to są naprawdę bardzo, no cóż, takie poważne granty, gdzie rzeczywiście. No to są już granty prestiżowe, gdzie najlepsi z najlepszych rzeczywiście granty Europejskiej ds. badań dostają. No to właśnie jest też tak jak dotąd sobie kształtujemy tę karierę. Być może takim naszym takim długofalowym celem właśnie powinien być taki długofalowy grant. 

Wtedy kolejne możliwości wykorzystujemy, programy europejskiej, programy też krajowe, bo też nam dają różnego rodzaju możliwości budowania tego swoistego doświadczenia. Nowe umiejętności, tak, no poznawanie różnych metod badawczych, kształtowania swoich umiejętności, żeby też po te prestiżowe granty sięgać. Czyli to, co najważniejsze z naszego programu to naukowcy na różnych etapach swojej kariery, bo to i doktoranci i osoby, które pracują na uczelni, i ci, którzy już dawno skończyli te prace doktoranckie, są po prostu profesorami, próbują rozwijać dalej, wszyscy mogą starać się o pieniądze. Ale mówimy o pieniądzach w tych programach horyzontalnych Komisji Europejskiej, czyli to są takie granty, po które sięgamy właściwie bezpośrednio w Brukseli, współpracując z uczelnią lub jakąś instytucją. Tak to jest ta ścieżka. Dobrze to jeszcze raz poproszę o powtórzenie adresu strony, na której możemy szukać informacji, w ogóle o tym, co się dzieje. To jest www.kpk.gov.pl, tam sięgamy po wszystkie informacje. Bardzo dziękuję za spotkanie, dziękuję pięknie za opowieść o tej karierze, którą można zrobić dzięki grantom unijnym. Pani Anna Wiśniewska, ekspert z obszaru MSCA, co wyjaśnialiśmy już na początku, dziękuję serdecznie za spotkanie, dziękuję państwu. Oczywiście polecamy również stronę funduszeeuropejskie.gov.pl, także zakładkę super fundusze na portalu tokfm.pl. Tam wszystkie nasze poprzednie rozmowy, poprzednie odcinki audycji. Bardzo państwu dziękuję za uwagę, do usłyszenia. Super fundusze w Radiu TOK FM, projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SUPERFUNDUSZE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA