REKLAMA

Pomoc frankowiczom? Nie taka, jak obiecywał prezydent

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-07-29 11:00
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Zapowiedzi pomocy dla frankowiczów sprzed czterech były wielkie - ostatecznie jednak ustawa o pomocy kredytobiorcom, którą podpisał prezydent, jest jedynie marnym echem złożonych obietnic. Rozwiń »

Co więc zostało? Łatwiejszy dostęp do oferty, z której do tej pory skorzystało zaledwie pół tysiąca osób. Zatem: od nowego roku osoba z kredytem mieszkaniowym, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, będzie mogła skorzystać ze specjalnego mechanizmu wsparcia na nowych zasadach. Nie ma znaczenia, czy chodzi o osobę zadłużoną w złotych czy w innej walucie, np. we frankach. Trudna sytuacja musi wynikać z obiektywnych okoliczności, czyli np. w związku z utratą pracy, kosztowną chorobą itp.

Żeby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, trzeba zgłosić się do własnego banku. Po zweryfikowaniu wniosku, sprawę w swoje ręce bierze Bank Gospodarstwa Krajowego. To z jego środków zadłużony kredytobiorca będzie otrzymywał pomoc, która po zmianach wynosić będzie maksymalnie 2000 tysiące złotych miesięcznie przez nie dłużej, niż trzy lata. Wysokość wsparcia będzie jednak ustalana indywidualnie po rozeznaniu sytuacji klienta.

Pieniądze od BGK mają formę pożyczki. Jest ona nieoprocentowana, część udzielonej pomocy może zostać umorzona. Ten mechanizm wsparcia kredytobiorców funkcjonuje od 2015 roku, ale nie cieszył się dotąd zbyt dużą popularnością. W końcu co do zasady - jest to pożyczka na spłatę innej pożyczki. Udzielone wsparcie trzeba będzie zacząć zwracać po dwóch latach, i zajmie to kolejne 8 lat. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry zapowiedzi pomocy dla frankowiczów sprzed 4 lat były wielkie ostatecznie jednak ustawa o pomocy kredytobiorcom, którą podpisał prezydent jest jedynie marnym echem złożonych obietnic co, więc zostało łatwiejszy dostęp do oferty, z której do tej pory skorzystało zaledwie pół 1000 osób zatem od nowego roku osoba z kredytem mieszkaniowym, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej będzie mogła Rozwiń » skorzystać ze specjalnego mechanizmu wsparcia na nowych zasadach i nie ma znaczenia czy chodzi o osobę zadłużoną złotych czy innej walucie n p . we frankach czy euro trudna sytuacja musi wynikać z obiektywnych okoliczności, czyli np. być związana z utratą pracy kosztowną chorobą tym podobne, żeby skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców trzeba zgłosić się do własnego banku po zweryfikowaniu wniosku o sprawę w swoje ręce bierze bank gospodarstwa krajowego to z jego środków zadłużone kredytobiorca będzie otrzymywać pomoc, która po zmianach wynosić będzie maksymalnie 2000 zł miesięcznie przez nie dłużej niż 3 lata wysokość wsparcia będzie jednak ustalana indywidualnie po rozeznaniu sytuacji klienta pieniądze od BGK mają formę pożyczki jest ona nieoprocentowana część udzielonego wsparcia może zostać ułożona, a ostatecznie jest to jednak pożyczka na spłatę innej pożyczki pieniądze, które w ramach wsparcia otrzymał klient trzeba będzie zacząć zwracać po 2 latach i zajmie to kolejne 8 lat Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA