REKLAMA

OFE do lamusa

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-07-30 11:00
Czas trwania:
02:17 min.
Udostępnij:

Koniec OFE - coraz bliżej. Rząd zapowiadał przyspieszenie w kwestii przyjęcia ostatecznej wersji ustawy, która wskaże, co stanie się z resztą pieniędzy, jaką ubezpieczeni mają jeszcze na swoim koncie OFE. A w sumie jest to bardzo wyraźna kwota, bo aż 160 miliardów złotych. Rozwiń »

Przypomnę: każdy, kto kiedykolwiek miał założone OFE, stanie teraz przed wyborem, co zrobić z pozostałymi tu pieniędzmi. Państwo przygotowało dwa warianty. Ten podstawowy - czyli taki, w którym nie podejmiemy żadnych kroków, przewiduje, że pieniądze z OFE zostaną zaksięgowane na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Konta zostaną utworzone, i każdy będzie mógł w przyszłości korzystać z nich, odkładając tam kolejne oszczędności z myślą o emeryturze. Formalnie będzie to nowe konto - ale tak naprawdę pieniądze nie zostaną ruszone z miejsca - nasz OFE będzie po prostu przekształcony w IKE. Ale - choć pieniądze zostają tam gdzie były - my i tak będziemy musieli za to przekształcenie ponieść opłatę. Państwo wycenia ją na 15% procent kwoty zgromadzonej przez nas OFE i uzasadnia tym, że pieniądze te nie podlegają opodatkowaniu przy wypłacie - i to tworzyłoby nierównowagę względem wariantu dobrowolnego.

No właśnie - bo ten drugi wariant, dobrowolny, przewiduje, że pieniądze z OFE - chcemy przenieść do ZUSu. Jeśli złożymy odpowiednią deklarację - nasze konto w OFE zostanie zamknięte, a pieniądze będą dopisane do naszego konta w ZUS, jako przyszłe zobowiązanie państwa wobec nas - przyszłych emerytów.

Istotną zmianą, wprowadzoną w nowej wersji projektu po konsultacjach, jest korekta dotycząca sposobu wyliczania minimalnej emerytury. Czyli pozostanie tak jak teraz - jeśli na koncie ZUS nie będzie wystarczających środków, by wypłacić minimalną emeryturę, to różnica zostanie pokryta ze środków budżetu państwa, a nie - jak przewidywał projekt przed konsultacjami - ze środków przeniesionych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Dla osób zarabiających najmniej to szczególnie ważny zapis. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry koniec OFE coraz bliżej rząd zapowiedział przyspieszenie w kwestii przyjęcia ostatecznej wersji ustawy, która wskaże co stanie się zresztą pieniędzy, jaką ubezpieczeni jeszcze mają na swoim koncie OFE w sumie jest to wcale niemała kwota, bo aż 160 miliardów złotych przypomnę każdy, kto kiedykolwiek miał założone otwarty fundusz emerytalny stanie teraz przed wyborem co zrobić z pozostałymi pieniędzmi Rozwiń » państwo przygotowało 2 warianty ten podstawowy, czyli takie, które nie podejmujemy żadnych kroków przewiduje, że pieniądze z OFE zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach emerytalnych konta zostaną utworzone każdy będzie mógł w przyszłości korzystać z nich, dokładając tam kolejne oszczędności zmyślą o emeryturze formalnie, więc to będzie nowe konto, ale tak naprawdę pieniądze nie zmieniał miejsca nie zostaną naruszone nasz OFE zostanie po prostu przekształcony w IKE ale, chociaż pieniądze zostają tam, gdzie były my i tak będziemy musieli za to przekształcenie ponieść stosowną opłatę państwo wyceniają na 15 % wartości zgromadzonych przez nas, o ile pieniędzy uzasadnia to tym, że pieniądze te nie podlegają potem opodatkowaniu przy wypłacie to otworzyłoby nierównowagę względem wariantów dobrowolnego właśnie, bo ten wariant drogi, czyli dobrowolne przewiduje, że pieniądze z OFE możemy przenieść do ZUS -u, jeżeli chcemy wykonać taki krok musimy złożyć odpowiednią deklarację wtedy nasze konto OFE zostanie zamknięte, a pieniądze będą dopisane do naszego rachunku ZUS jako przyszłe zobowiązania państwa wobec nas przyszłych emerytów istotną zmianą wprowadzoną w nowej wersji projektu po konsultacjach jest korekta dotycząca sposobu wyliczania minimalnej emerytury pozostanie tak jak teraz czyli, jeżeli na koncie w ZUS-ie nie będziemy mieli wystarczających środków, żeby wypłacić nam minimalną emeryturę to różnica zostanie pokryta z budżetu państwa ani jak przewidywał do tej pory projekt przed konsultacjami ze środków przeniesionych z OFE na indywidualne konta emerytalne dla osób, które zarabiają najmniej to zmiana byłaby szczególnie bolesna dlatego dobrze, że z przepisów rząd się Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA