REKLAMA

PIT zero: jeśli chcesz skorzystać w tym roku, musisz złożyć oświadczenie

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-08-01 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:18 min.
Udostępnij:

Dziś 1 sierpnia - czyli w życie właśnie weszły przepisy o zerowej stawce podatku PIT dla młodych pracowników. Mogą na tym skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę lub na zlecenie, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Jednak uwaga - kto chce wykorzystać ulgę jeszcze w tym roku, musi złożyć u pracodawcy stosowne oświadczenie! Rozwiń »

Pracownik, który spełnia kryterium wieku, musi poinformować swojego pracodawcę, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Ponieważ zmiana wchodzi w trakcie roku podatkowego, to w tym roku zerową stawką będą objęte zarobki poniżej 35 tys 600 zł. Po złożeniu pisemnego oświadczenia, pracodawca przestanie pobierać od takiego pracownika zaliczki na podatek - a tym samym pieniądze te trafią na konto pracownika razem z wypłatą.

Kto jednak mógłby skorzystać z ulgi, a stosownego oświadczenia nie złoży - pieniędzy nie straci. Ustawodawca przewidział, że w takim wypadku, zatrudniony dostanie zwrot podatku po wypełnieniu PITa w przyszłym roku.

Z ulgą dla młodych od początku przyszłego roku sprawa stanie się prostsza - żadnych oświadczeń składać już nie będzie trzeba, a pracodawcy sami będą musieli pamiętać o tym, by od młodych nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy. Przypomnę, że zwolnienie dotyczy zarobków mieszczących się w pierwszym progu podatkowym, czyli do 85 i pół tysiąca złotych rocznie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry dzisiaj 1 sierpnia, czyli właśnie w życie weszły przepisy o zerowej stawce podatku PIT dla młodych pracowników mogą na tym skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę albo na zleceniu, które nie ukończyły jeszcze 2006 . roku życia jednak tutaj 1 uwaga, kto chce wykorzystać ulgę jeszcze w tym roku musi złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie pracownik, który spełnia kryterium wieku musi poinformować Rozwiń » swojego pracodawcę, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT po złożeniu pisemnego oświadczenia przez młodego pracownika pracodawca przestanie pobierać za niego zaliczki na podatek dochodowy, a tym samym pieniądze te trafią po prostu na konto pracownika razem z jego wypłatą, kto jednak mógłby skorzystać z ulgi, ale stosownego oświadczenia pracodawcy nie złoży i tak ostatecznie pieniędzy nie straci, bo ustawodawca przewidział, że w takim wypadku zatrudniony młody człowiek dostanie zwrot podatku po wypełnieniu pita w przyszłym roku, a dla porządku przypomnę jeszcze, że zerowa stawka PIT dla młodych osób do 2006 . roku życia dotyczy zarobków mieszczących się w pierwszym progu podatkowym, czyli do 85 ,51000 zł rocznie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

40% rabatu w zimowej promocji TOK FM. Nie czekaj - zdobądź swój pakiet "Aplikacja i WWW" z solidną zniżką, aby słuchać wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!