REKLAMA enova

Czy sprzedawca musi wydać nam resztę?

Data emisji:
2019-08-26 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Sporo mówi się o tym, że rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce jest bardzo dynamiczny. Sporo ludzi woli płacić kartą bo jest szybciej, a przy okazji... są mniej narażeni na stres związany z płaceniem gotówką. Kto z nas nie był w sytuacji, w której płacił stówą za zakupy warte 4,57? Kasjerzy raczej nie są wtedy zadowoleni. Rozwiń »

Co ciekawe, to wcale nie jest takie oczywiste, że sprzedawca MUSI nam wydać resztę! Kasjerzy, którzy nie mają drobnych żeby wydać, powołują się czasem na artykuł 535 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że sprzedawca - ma wydać kupującemu to, co ten chce nabyć, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Co prawda nie ma tu wprost mowy o wydawaniu reszty za zakupy - ale jest jasne wskazanie, po czyjej stronie jest obowiązek pokrycia zobowiązania.

Jest po prostu przyjętą normą, że kiedy robimy w sklepie zakupy i nie mamy odliczonej kwoty - to dla ułatwienia transakcji, sprzedawca wyda nam resztę, kiedy nie mamy odliczonej kwoty. Zresztą - to też jest w interesie sprzedawcy, by klient mógł kupić to co potrzebuje bez niepotrzebnych kłopotów. Ale przecież z drugiej strony sklep to nie bank, i nie ma nieograniczonej możliwości rozmieniania pieniędzy. Sklepy starają się oczywiście sprostać temu wyzwaniu i mieć przygotowany zapas drobnych - ale nie jest to ich obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, zanim się zdenerwujemy, że kasjer np. na stacji krzywo patrzy na naszą stówę, gdy kupujemy tylko kawę i ciastko. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry sporo mówimy o tym, że rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce jest bardzo dynamiczne sporo ludzi woli płacić kartą, bo jest szybciej, a przy okazji są mniej narażeni na stresy związane z płaceniem gotówką to z nas nie było sytuacji, w której płacił z głową za zakupy warte 457 kasjerzy raczej nie są wtedy zadowoleni co ciekawe to wcale nie jest takie oczywiste, że sprzedawca musi nam wydać resztę w Rozwiń » takiej sytuacji kasjerzy, którzy nie mają drobnych, żeby wydać powołują się często na art. 535 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że sprzedawca ma wydać kupującemu to co ten chce nabyć, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy ustaloną cenę co prawda nie ma tutaj wprost mowy o wydawaniu reszty za zakupy, ale jest jasne wskazanie po czyjej stronie jest obowiązek pokrycia zobowiązania jest po prostu przyjętą normą, że kiedy robimy w sklepie zakupy nie mamy odliczonej kwoty to dla ułatwienia transakcji sprzedawca wyda nam resztę zresztą to też przecież w jego interesie, żeby klient mógł kupić to co potrzebuje bez niepotrzebnych kłopotów, ale przecież z drugiej strony sklep to nie bank nie ma nieograniczonej możliwości rozmieniać pieniędzy sklepy starają się oczywiście sprostać temu wyzwaniu i mieć przygotowany zapas drobnych, ale nie jest to ich obowiązkiem warto o tym, pamiętać, zanim się denerwujemy, że kasjer krzywo patrzy na naszą stówa, kiedy kupujemy tylko kawa ciastko Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

enova

POPULARNE

enova
REKLAMA enova