REKLAMA

Pij kranówkę i oszczędzaj pieniądze

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-08-27 11:00
Czas trwania:
02:08 min.
Udostępnij:

Czasem naprawdę nieduża zmiana w naszym codziennym funkcjonowaniu może sprawić, że nie dość, że oszczędzimy pieniądze, to jeszcze zrobimy coś dobrego dla świata. Brzmi górnolotnie? Może trochę, ale górnolotne wcale nie jest. Jest wręcz... całkiem przyziemne. Rozwiń »
O tym, że wszechobecny plastik, którego używamy jednorazowo, jest złem w czystej postaci i niszczy naturę słyszeli już chyba wszyscy. Ciągle jednak wiele osób niewiele sobie z tego robi. Skoro więc argumenty ekologiczne są za słabe - może warto popatrzeć na to od strony finansowej?

Ile wydajesz na kupno wody w plastikowych butelkach? Różne badania wskazują, że statystyczne gospodarstwo domowe w ciągu roku kupuje 220 litrów wody w butelce. Ale są przecież tacy, którzy kupują wodę w butelce co drugi dzień. Przyjmijmy, że ktoś wyda na każdą butelkę około dwóch złotych - raz kupi tańszą w markecie, ale innym razem droższą gdzieś na dworcu - wychodzi koszt około 350 złotych rocznie, 30 zł miesięcznie. Niedużo? Pewnie niedużo, skoro ciągle jej kupujemy.

Jeśli jednak zestawimy to z kosztem kranówki.... To okazuje się, że kupując wodę butelkowaną, przepłacamy za nią... kilkaset razy! Litr kranówki kosztuje mniej więcej jedną trzecią grosza. Czyli ktoś, kto pije półtora litra kranówki dziennie - płaci za nią miesięcznie około... 17 groszy. Rocznie - to mniej więcej dwa złote. Dwa złote za kranówkę kontra 350 zł za wodę w butelce na rok. Na mnie ta skala naprawdę robi wrażenie! A jak jeszcze tego nie czujesz - to ustaw sobie np. stały, codzienny przelew na kwotę 2 zł na jakieś konto oszczędnościowe. Po roku na pewno będziesz zadowolony! :)

O zaletach kranówki i o tym, czy ma wady, dużo znajdziecie w internecie. Butelki wielorazowe - to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych za naprawdę ciekawą, elegancką butelkę, która posłuży kilka lat. Naprawdę warto! Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry czasami naprawdę nieduża zmiana w naszym codziennym funkcjonowaniu może sprawić, że nie dość, że oszczędzimy pieniądze to jeszcze zrobimy coś dobrego dla świata brzmi górnolotnie może trochę, ale górnolotne wcale nie jest jest wręcz całkiem przyziemne o tym, że wszechobecny plastik, którego używamy jednorazowo jest złem w czystej postaci niszczy naturę słyszeli już chyba wszyscy ciągle jednak wiele Rozwiń » osób niewiele sobie z tego robi skoro, więc argumenty ekologiczne są zbyt słabe to może warto popatrzeć na to od strony finansowej ile wydajesz na kupno wody w plastikowych butelkach różne badania wskazują, że statystyczne gospodarstwo domowe wciągu roku kupuje 220 l wody w butelce, ale są przecież tacy, którzy kupują wodę w butelce np. co drugi dzień przyjmijmy więc, że ktoś wyda na każdą butelką około 2 zł raz kupi też w markecie, ale innym razem droższą wieś n p . na dworcu wychodzi więc, że ten koszt to około 350 zł rocznie, czyli 30 zł miesięcznie niedużo pewnie dużo skoro ciągle dokupujemy, jeżeli jednak zestawimy to kosztem kranówki to okazuje się, że kupując wodę butelkowaną płacimy za nią kilkaset razy więcej ich kranówki kosztuje mniej więcej 13 gr, czyli ktoś w klubie 1,5 l kranówki dziennie płaci za nią miesięcznie około 17 gr rocznie to mniej więcej 2 zł 2 zł za kranówkę kontra 350 zł za wodę kupowaną w markecie w butelce wciągu całego roku na mnie ta skala naprawdę robi wrażenie, a jeżeli jeszcze tego nie czujesz to ustaw sobie np. stały codzienny przele w na kwotę 2 zł na jakieś konto oszczędnościowe po roku na pewno będziesz zadowolony o zaletach kranówki o tym czy ma wady dużo znajdziecie oczywiście internecie butelki wielo urazowe to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych za naprawdę ciekawą elegancką butelkę, która posłuży kilka lat moim zdaniem naprawdę warto Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA