REKLAMA

Zmiany w prawie pracy: lepsza ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-09-09 11:00
Czas trwania:
02:01 min.
Udostępnij:

W ostatnią sobotę weszły w życie zmiany w prawie pracy, które mają dać pracownikom lepszą ochronę przed dyskryminowaniem, ułatwić otrzymywanie świadectwa pracy, ale także objąć ochroną osoby, które opiekują się nowonarodzonym dzieckiem pomimo, że nie są jego rodzicem. Rozwiń »

Chodzi o szczególną sytuację, w której urlop na zajmowanie się noworodkiem biorą osoby z dalszej rodziny. Dzieje się to, kiedy matka nie może zająć się dzieckiem, bo np. przebywa długotrwale w szpitalu, zmarła czy porzuciła dziecko. W takiej sytuacji z urlopu rodzicielskiego oraz z zasiłku macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka, ale także inni członkowie najbliższej rodziny - dziadkowie czy wujostwo. Są to rzadkie przypadki, ale zdarzają się - i teraz prawo zostało zmienione w taki sposób, by babcię czy wujka, którzy zajmując się dzieckiem przestaną chodzić do pracy - objąć taką samą ochroną przed późniejszym zwolnieniem, jak chronieni są rodzice. Czyli: taka opieka nad dzieckiem nie będzie mogła stać się podstawą do zwolnienia opiekuna z pracy.


Zaostrzone zostały również przepisy w kwestii dyskryminacji. Stworzono katalog zachowań, które są uznawane za dyskryminację. Pracownicy muszą być traktowani równo bez względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze pracy. Niezależnie od tych wszystkich czynników, każdy pracownik firmy musi mieć taki sam dostęp np. do szkoleń, podwyżek czy ścieżek awansu.


Wzmocniono także ochronę pracownika, który doznaje w firmie mobbingu. Taki pracownik będzie mógł się domagać od pracodawcy odszkodowania niezależnie od tego, czy ostatecznie został z pracy zwolniony, czy nadal jest pracownikiem danej firmy.

Zmiany o których dziś wspominam, to wynik inicjatywy prezydenta. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry ostatnią sobotę weszły w życie zmiany wprawie pracy, które mają dać pracownikom lepszą ochronę przed dyskryminowanie ułatwić otrzymywanie świadectwa pracy, ale także objąć ochroną osoby, które opiekują się nowo narodzonym dzieckiem, pomimo że nie są jego rodzicami chodzi o szczególną sytuację, w której urlop na zajmowanie się noworodkiem biorą osoby z dalszej rodziny dzieje się to kiedy matka nie Rozwiń » może zająć się dzieckiem, bo np. przebywa długotrwale w szpitalu zmarła albo porzuciła dziecko w takiej sytuacji z urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka, ale także inni członkowie najbliższej rodziny dziadkowie czy wujostwo są to rzadkie przypadki, ale zdarzają się teraz prawo zostało zmienione w taki sposób, żeby babcie czy wujka którzy, zajmując się dzieckiem przestaną chodzić do pracy objąć taką samą ochroną przed późniejszym zwolnieniem jak chronieni są rodzice dziecka, czyli taka opieka nad dzieckiem nie będzie mogła stać się podstawą zwolnienia opiekuna z pracy zaostrzone zostały również przepisy w kwestii dyskryminacji stworzono katalog zachowań, które są uznawane za dyskryminację pracownicy muszą być traktowani równo bez względu na płeć wiek niepełnosprawność rasę religię narodowość przekonania polityczne przynależność związkową pochodzenie etniczne wyznanie orientację seksualną zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze pracy niezależnie od tych wszystkich czynników każdy pracownik firmy musi mieć taki sam dostęp n p . do szkoleń podwyżek część ścieżek awansu wzmocniono również ochronę pracownika, który doznaje firmie mobbingu taki pracownik będzie mógł się domagać od pracodawcy odszkodowania niezależnie od tego czy ostatecznie został z pracy zwolniony czy nadal jest pracownikiem danej firmy zmiany, o których dziś wspominam to wynik inicjatywy prezydenta Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA