REKLAMA

Hübner: "Komisarz nie służy państwu członkowskiemu, z którego pochodzi"

Data emisji:
2019-08-19 14:40
Audycja:
Magazyn Europejski
Prowadzący:
Czas trwania:
15:09 min.
Udostępnij:

Brexit już nuży - takie wrażenie można uzyskać, śledząc nieco senne w wakacyjny sierpień konferencje prasowe w gmachu Komisji Europejskiej. Wszystko za sprawą tych samych pytań i odpowiedzi. Gdy dziennikarz James zapytał, czy Unia może jednak jakoś odpowie na oczekiwania Borisa Johnson, rzeczniczka Vanessa Mock powiedziała: "James, dobrze znasz nasze stanowisko. I obawiam się, że będziesz narzekał, ale mogę tylko powtarzać i przypominać Ci, że przewodniczący Juncker powiedział premierowi Johnsonowi 25 lipca, że jesteśmy do dyspozycji! Że to Wielka Brytania musi chcieć rozmawiać i wyjaśniać swoje stanowisko. My wtedy przeanalizujemy konkretne propozycje, które muszą być jednak zgodne z literą umowy o wyjściu. Jesteśmy też gotowi ponownie przepracować nasze przyszłe relacje, co się znajduje w deklaracji politycznej". Rozwiń »

I tak w kółko. Ciekawe, że premier Boris Johnson wie, z czego to wynika. Uważa, że niezmienne i stanowcze stanowisko Unii, że nie będzie otwarcia negocjacji, to skutek działań niektórych brytyjskich polityków, w tym kolegów z jego własnej partii, by wspomnieć tylko Philipa Hammonda, kanclerza skarbu w rządzie Theresy May. I - jak to zwykł czynić od lat - Johnson ocenia takie działania bez ogródek: "Mamy do czynienia z jakąś okropną kolaboracją pomiędzy tymi ludźmi, którzy uważają, że mogą zablokować brexit w naszym Parlamencie i naszymi przyjaciółmi w Europie. I to przez nich nasi europejscy przyjaciele nie zmieniają swojego stanowiska, nie mają woli do zawarcia jakiegokolwiek kompromisu w sprawie umowy o wyjściu. Mimo że nasz parlament odrzucił ją trzykrotnie, oni trzymają się każdego słowa, każdego fragmentu, w tym tego dotyczącego backstopu, no bo dalej uważają, że brexit będzie można zastopować w Parlamencie. Obrzydliwe jest to, że tak długo jak to trwa, bardziej prawdopodobne staje się to, że będziemy zmuszeni opuścić Unię bez umowy. To nie jest coś, czego bym chciał, to mnie martwi, bo musimy pozyskać europejskich przyjaciół, by wypracować kompromis". Ale chyba już nieliczni na to liczą.

Włochy po 14 miesiącach rządów koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Ligi stanęły przed perspektywą wcześniejszych wyborów. Wicepremier Matteo Salvini ma już dość koalicji, kompromisowego premiera Giuseppe Contego i - widząc swoje wysokie poparcie w sondażach - chce doprowadzić do wyborów, które mogą mu dać możliwość rządzenia samodzielnie. Podkreśla niezdolność rządu do przeprowadzania reform, a przecież on je Włochom obiecał. Stąd na wiecach mówi: "Nie jestem taki. Jeśli nie mogę pracować dobrze, wolę opuść fotel, wrócić do Was i poprosić ponownie naród o głosowanie. Tyle. Taki jestem!". I trzeba przyznać, że ludziom się ten gość podoba i to, co mówi oraz robi, szczególnie jeśli chodzi o blokowanie portów dla statków z uchodźcami na pokładzie. A że się pojawiają kolejne, to z pewnością Matteo Salvini wykorzysta je w wyborczej kampanii.

Trzeba jednak zauważyć, że mimo lata nie mamy do czynienia ze zjawiskiem masowej migracji przez Morze Śródziemne, jak to chce pokazywać Salvini. Potwierdził to też najnowszy raport agencji Frontex. Mówiła o tym na konferencji prasowej w Berlymont rzeczniczka Komisji Tove Ernst: "Chcę podkreślić, że z danych Frontexu wynika spadek poziomu migracji w ostatnim roku i ten trend się utrzymuje. Spadek wynosi 30 proc. w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku w porównaniu do takiego okresu z roku ubiegłego. W Komisji bardzo dokładnie śledzimy sytuację na szlakach migracyjnych, wraz z unijną agendą ochrony granic monitorujemy skalę napływu uchodźców". Co nie znaczy, że problemu nie ma, bo dalej nie ma działającego europejskiego systemu przyjęcia tych, którzy jednak do Europy docierają i będą docierali. Z pewnością będzie to jeden z tematów nr 1 dla nowej Komisji Europejskiej pod wodzą Ursuli von der Leyen.

Jak przewodniczący-elekt Komisji Europejskiej "układa" sobie Komisję, mówiła prof. Danuta Hübner, pierwsza polska komisarz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. W aplikacji mobilnej i na stronie. Z pakietem "Aplikacja i WWW" podcasty TOK FM zawsze pod ręką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA