REKLAMA

Finansowanie kampanii: skąd pieniądze i ile

Przewodnik Parlamentarny
Data emisji:
2019-09-04 06:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:08 min.
Udostępnij:

Przewodniki Parlamentarne to dynamiczne audiofelietony autorstwa Karoliny Lewickiej. Obok publicystycznej narracji dziennikarki zajmującej się na co dzień bieżącą polityką zawierają one także informacje, odnoszące się do historii parlamentaryzmu, uwarunkowań prawnych wyborów w Polsce czy roli poszczególnych organów władzy.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik parlamentarny Karolina Lewicka finansowanie kampanii jedno jest pewna kampanię bez pieniędzy robi się trudno jednocześnie komitety wyborcze nie mogą prowadzić zbiórek publicznych przyjmować darowizn od firm oraz czerpać dochodów z działalności gospodarczej nie mogą też przyjąć żadnej korzyści pieniężnej z wyjątkiem tzw. wyborczego wolontariatu, czyli np. pomocy przy rozwieszaniu plakatów rozdawaniu ulotek za to muszą założyć odrębny rachunek bankowy od Rozwiń » momentu startu kampanii wszystkie wydatki mogą być finansowane tylko z niego, że można konto zasilić partyjnym groszem oraz darowiznami spadkami czy z zapisami, ale tylko od osób fizycznych mieszkających w Polsce darowizny są limitowane wpłacić można najwyżej 15 krotność minimalnego wynagrodzenia w tych wyborach to 33  750 zł łącznie czek przele w lub karta płatnicza żadna walizka pod stołem jeśli komitet jest komitet wyborców, czyli nie partią może też zaciągnąć na kampanię kredyt budżetu każdej kampanii każdego komitetu pilnuje jego pełnomocnik finansowy i musi być czujny jak ważka, gdy się pomyli konsekwencje będą poważne PSL do dziś spłaca dług powstały w wyniku niewłaściwego zaksięgowania wydatków na kampanię w 2001 roku pieniądze były bowiem brane nie z konta komitetu wyborczego skonta partyjnego PKW sprawozdanie zakwestionowała i dotacje cofnęła ludowcy musieli zwrócić łącznie z odsetkami ponad 22  000 000 zł i przez chwilę balansowali nawet na progu bankructwa dopiero teraz wychodzą na prostą finansowanie kampanii wyborczej jest jawne i nie można wydać na nią ile chce i ile się ma obowiązują limity zaś w roku wyborczym komitety mogą liczyć na tzw. dotację podmiotową od państwa, czyli zwrot części pieniędzy za kampanie jej wysokość oblicza się biorąc pod uwagę liczbę zdobytych przez dany komitet mandató Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK PARLAMENTARNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA