REKLAMA

Okręgi wyborcze do Sejmu

Przewodnik Parlamentarny
Data emisji:
2019-09-13 06:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Przewodniki Parlamentarne to audiofelietony autorstwa Karoliny Lewickiej. Obok publicystycznej narracji dziennikarki zajmującej się na co dzień bieżącą polityką zawierają one także informacje, odnoszące się do historii parlamentaryzmu, uwarunkowań prawnych wyborów w Polsce czy roli poszczególnych organów władzy.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik parlamentarny Karolina Lewicka okręgi do Sejmu 41 sztuk tyle mamy okręgów wyborczych do Sejmu to część województwa jeśli jest duże, bo całe województwo jeśli jest małe są 4 takie przypadki podlaskie lubuskie opolskie Świętokrzyskie, ale już taki duży Śląsk dzieli się na aż 6 okręgów w różnych okręgach jest różna liczba mandatów do zdobycia w najmniej w Częstochowie tylko 7 najwięcej w Warszawie aż 20 ta liczba jest uzależniona od zatrudnienia na Rozwiń » danym terenie, a że na Mazowszu od ludzi często ADO Warszawy wylicza się dodatkowo wyborców głosujących za granicą to z Mazowsza są aż 63 mandaty poselskie Śląsk też ludne zatem 55 posłów trafia stąd na wiejską generalnie dominują jednak okręgi średniej wielkości n p . takich po 12 mandatów jest 12 w historii ostatniego trzydziestolecia różna była liczba okręgów w osiemdziesiątym dziewiątym roku było ich aż 1082 lata później już tylko 37 jednak obu elekcja funkcjonowała jeszcze tzw. lista krajowa, z której wybierano kilkudziesięciu posłów w kolejnych 2 także, by zostać wzniesioną dopiero w ordynacji z 2001 roku i jeszcze 1 informacja najwięcej osób przypada na mandat w Koninie najmniej w Sosnowcu przewodnik parlamentarny Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK PARLAMENTARNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA