REKLAMA enova

Uwaga na oszustów w związku z PSD II

Data emisji:
2019-09-24 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:12 min.
Udostępnij:

Bądźcie czujni! Rozwiń »

Od tygodnia klienci niektórych banków muszą zmierzyć się z nieco zmienioną rzeczywistością - czyli nowymi zabezpieczeniami i procedurami związanymi z logowaniem do bankowości internetowej. Wiele z banków już wcześniej stosowało metody uwierzytelniania zgodne z dyrektywą PSD2, ale są takie, których klienci muszą się nieco przestawić. Jednocześnie zmiany to taki moment, w którym aktywizują się również oszuści - dlatego po raz kolejny przypominam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kiedy chodzi o nasze pieniądze, nie ma miejsca na wątpliwości czy rzeczywiście pisze do nas bank, czy ktoś próbuje się się pod niego podszyć.

Pamiętajmy na przykład, że bank nie będzie się komunikował z klientami w ważnej sprawie przez wiadomość e-mail. Możemy spodziewać się tradycyjnego listu - te zresztą, dotyczące PSD II, były wysyłane kilka tygodniu temu, albo otrzymamy wiadomość w systemie elektronicznym. Szczególnie jednak naszą nieufność musi wzbudzić sytuacja, w której dostajemy maila od rzekomo naszego banku - a w nim jest np. link i prośba o zmianę hasła czy udostępnienie danych logowania. Nie ważne, jakich argumentów ktoś w mailu używa - na pewno nie jest to wiadomość od naszego banku! Nigdy nie podawajmy przez e-mail żadnych danych, które mogą ułatwić oszustowi dostęp do naszych pieniędzy.

Podobnie jest z listami, które oszuści przy różnych okazjach wysyłają do przedsiębiorców. PSD II nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi rejestracjami konta w jakiejkolwiek bazie. Jeśli przedsiębiorca dostanie list z takim rządaniem - najlepiej, żeby od razu zaniósł go na policję.

A jeśli mamy wątpliwości, czy jakiś list czy wiadomość są prawdziwe czy nie - zawsze możemy zadzwonić do naszego banku, czy do urzędu, który rzekomo próbuje się z nami skontaktować, i dopytać o szczegóły.

Uparcie przypomnę też o czytaniu regulaminów i umów - w związku z dyrektywą PSD-2 mogą powstać nowe podmioty, które będą oferowały np. ciekawe ułatwienia dla klientów na rynku finansowym. Sprawdzajmy, czy w zamian za to nie będą żądały dostępu do naszych danych osobowych. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

enova

POPULARNE

enova
PARTNER SERWISU enova

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA enova
REKLAMA enova
Przedłuż dostęp Premium taniej!