REKLAMA

Uwaga na oszustów w związku z PSD II

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-09-24 11:00
Czas trwania:
02:12 min.
Udostępnij:

Bądźcie czujni! Rozwiń »

Od tygodnia klienci niektórych banków muszą zmierzyć się z nieco zmienioną rzeczywistością - czyli nowymi zabezpieczeniami i procedurami związanymi z logowaniem do bankowości internetowej. Wiele z banków już wcześniej stosowało metody uwierzytelniania zgodne z dyrektywą PSD2, ale są takie, których klienci muszą się nieco przestawić. Jednocześnie zmiany to taki moment, w którym aktywizują się również oszuści - dlatego po raz kolejny przypominam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kiedy chodzi o nasze pieniądze, nie ma miejsca na wątpliwości czy rzeczywiście pisze do nas bank, czy ktoś próbuje się się pod niego podszyć.

Pamiętajmy na przykład, że bank nie będzie się komunikował z klientami w ważnej sprawie przez wiadomość e-mail. Możemy spodziewać się tradycyjnego listu - te zresztą, dotyczące PSD II, były wysyłane kilka tygodniu temu, albo otrzymamy wiadomość w systemie elektronicznym. Szczególnie jednak naszą nieufność musi wzbudzić sytuacja, w której dostajemy maila od rzekomo naszego banku - a w nim jest np. link i prośba o zmianę hasła czy udostępnienie danych logowania. Nie ważne, jakich argumentów ktoś w mailu używa - na pewno nie jest to wiadomość od naszego banku! Nigdy nie podawajmy przez e-mail żadnych danych, które mogą ułatwić oszustowi dostęp do naszych pieniędzy.

Podobnie jest z listami, które oszuści przy różnych okazjach wysyłają do przedsiębiorców. PSD II nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi rejestracjami konta w jakiejkolwiek bazie. Jeśli przedsiębiorca dostanie list z takim rządaniem - najlepiej, żeby od razu zaniósł go na policję.

A jeśli mamy wątpliwości, czy jakiś list czy wiadomość są prawdziwe czy nie - zawsze możemy zadzwonić do naszego banku, czy do urzędu, który rzekomo próbuje się z nami skontaktować, i dopytać o szczegóły.

Uparcie przypomnę też o czytaniu regulaminów i umów - w związku z dyrektywą PSD-2 mogą powstać nowe podmioty, które będą oferowały np. ciekawe ułatwienia dla klientów na rynku finansowym. Sprawdzajmy, czy w zamian za to nie będą żądały dostępu do naszych danych osobowych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry bądź czujni od tygodnia tylko niektórych banków muszą zmierzyć się nieco zmienioną rzeczywistością, czyli nowymi zabezpieczeniami i procedurami związanymi np. z logowaniem do bankowości internetowej wiele banków już wcześniej stosowała metodę uwierzytelniania zgodne z dyrektywą PSD 2, ale są takie banki, których klienci muszą się nieco przestawić jednocześnie zmiany to również taki moment, w którym Rozwiń » aktywizują się oszuści dlatego po raz kolejny przypominam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kiedy chodzi o nasze pieniądze nie ma miejsca na wątpliwości czy rzeczywiście pisze do nas bank czy ktoś próbuje się od niego potrzeb pamiętajmy np. że bank nigdy nie będzie komunikował się z klientami ważnej sprawie przez wiadomości e-mail możemy spodziewać się tradycyjnego listu zresztą dotyczące PSD 2 były wysłane kilka tygodni temu albo otrzymamy wiadomość w systemie elektronicznym naszą szczególną nieufność musi jednak wzbudzić sytuacja, w której dostajemy maila rzekomo od naszego banku, a w nim jest np. link i prośba o zmianę hasła czy o udostępnienie danych logowania nieważne jakich argumentów ktoś znajdzie używa na pewno nie jest to wiadomość od naszego banku nigdy nie podawajmy przez e-mail żadnych danych, które mogą oszustowi ułatwić dostęp do naszych pieniędzy podobnie jest z listami, które oszuści przy różnych okazjach wysyłają n p . do przedsiębiorców dyrektywa PSD 2 nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi rejestracjami konta w jakiejkolwiek bazie, jeżeli przedsiębiorca dostanie list z takim żądaniem najlepiej, żeby od razu zaniósł go na policję, a jeżeli mamy wątpliwości czy jakiś list lub wiadomość są prawdziwe czy nieprawdziwe zawsze możemy zadzwonić do naszego banku czy do urzędów, które rzekomo próbuje się z nami skontaktować i dopytać o szczegóły uparcie przypomnę także odczytaniu regulaminów i umów w związku z dyrektywą PSD 2 mogą powstawać nowe podmioty, które będą oferowały np. ciekawe ułatwienia dla klientów na rynku finansowym sprawdzajmy czy w zamian za to nie będą żądać od nas np. dostępu do naszych danych osobowych Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Więcej niż na antenie! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj i słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA