REKLAMA

Fintech i otwarta bankowość? A co to takiego?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-09-25 11:00
Czas trwania:
02:13 min.
Udostępnij:

Wraz z wejściem w życie dyrektywy PSD 2, o której wspominałam m.in. we wczorajszym przewodniku, rynek usług finansowych może się bardzo zmienić. Są firmy, które już planują rozwój na rynku i walczą o odpowiednie licencje w Komisji Nadzoru Finansowego. Zresztą sama komisja, jak podaje serwis cashless.pl - być może jeszcze jesienią zacznie wydawać różnym podmiotom zgody na wejście na polski rynek. Już ponad 60 podmiotów z zagranicy stara się o licencje. Oczywiście każda z firm musi udowodnić, że pieniądze klientów będą bezpieczne - to jest podstawa. Rozwiń »


Jednak poza wejściem na polski rynek firm z zagranicy - czy odwrotnie, firm z polski do innych krajów - fintechy będą musiały pokonać jeszcze swoistą nieufność i brak wiedzy klientów. Z badania Autopay Research przeprowadzonego kilka tygodni temu jasno bowiem wynika, że Polacy wiedzy w tym zakresie mają niewiele. Zaledwie 7 procent ankietowanych wyraziło gotowość do tego, żeby korzystać z usług finansowych od firm, które nie są np. bankami. Co więcej, ponad połowa badanych uznała, że nie chciałaby przekazywać danych logowania do banku firmie trzeciej, nawet jeśli byłaby to firma licencjonowana na unijnym rynku, i nawet gdyby korzystanie z usług danej firmy przyniosłoby klientowi korzyści przy dokonywaniu płatności.


Dla wyjaśnienia więc: fintech to firma, która oferuje różne usługi na rynku finansowym - czyli dotyczących zakupów, płatności, zarządzania pieniędzmi itd, ale nie jest bankiem czy ubezpieczycielem. Do działania wykorzystuje internet i nowoczesne technologie, a żeby świadczyć usługi - musi mieć odpowiednie zgody od nadzoru finansowego z któregoś krajów unii.


Otwarta bankowość natomiast - to nic innego, jak umożliwienie np. fintechom oferowania usług w oparciu o dane udostępnione im przez banki, za zgodą klienta. Przypomnę, że właśnie taką możliwość - jak udostępnienie podmiotowi trzeciemu różnych danych na nasz temat po to, byśmy mogli otrzymać np. lepiej skrojone oferty zakupowe czy usprawnić proces płatności - daje nam, klientom, unijna dyrektywa PSD2, która weszła w życie w połowie września. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry wraca z wejściem w życie dyrektywy PSD 2, której wspominała m. in . we wczorajszym przewodników rynek usług finansowych może się bardzo zmienić są firmy, które już planują rozwój rynku i walczą o odpowiednie licencje komisji nadzoru finansowego zresztą sama komisja jak podaje serwis haśle PL być może jeszcze jesienią zacznie wydawać różnym podmiotom zgodę na wejście na Polski rynek już ponad 60 Rozwiń » podmiotów z zagranicy starać o takie licencje oczywiście każda firma musi udowodnić, że pieniądze klientów będą bezpieczne, bo to jest podstawa jednak poza wejściem na Polski rynek firmy z zagranicy będą musiały pokonać jeszcze swoistą nieufność i brak wiedzy klientów z badania auto PSL z przeprowadzonego kilka tygodni temu miasto bowiem wynika, że Polacy wiedzą o fintechach mają w zasadzie niewiele zaledwie 7 % ankietowanych osób wyraziło gotowość do tego, żeby korzystać z usług finansowych od firmy, które np. nie są bankami co więcej ponad połowa badanych uznała, że nie chciał, aby przekazywać danych logowania do banku firmie trzeciej, nawet jeżeli ta firma była licencjonowana na unijnym rynku i nawet gdyby korzystanie z takiej usługi przyniosło klientowi korzyści przy dokonywaniu płatności dla wyjaśnienia, więc inwestor firma, która oferuje różne usługi na rynku finansowym, czyli dotyczącym zakupu płatności zarządzania pieniędzmi oszczędnościami tak dalej, ale ta firma jednocześnie nie jest bankiem ubezpieczycielem do działania wykorzystuje internet i nowoczesne technologie, żeby świadczyć usługi musi mieć odpowiednie zgody od nadzoru finansowego któregoś z państ w unijnych otwarta bankowość natomiast nic innego jak umożliwienie Fintechom oferowania usług w oparciu o dane udostępnione im przez banki za zgodą klienta przypomnę, że właśnie taką możliwość udostępnienia podmiotowi trzeciemu różnych danych na nasz temat oto, żebyśmy mogli otrzymać np. zapisują na oferty zakupowe czy usprawnić proces płatności daje nam klientom unijna dyrektywa PSD 2, która weszła w życie w połowie września Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 20% rabatu, wybierz pakiet i słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA