REKLAMA enova

Nowe uprawnienia UOKiK - czyli urząd będzie walczył z geoblokowaniem

Data emisji:
2019-09-26 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:50 min.
Udostępnij:

Pamiętacie geoblokownie? Czyli sytuację, w której ktoś np. z Polski chciał kupić coś w sklepie w Austrii, ale sklep widząc po IP kraj, z którego jest klient uniemożliwiał mu dokonanie transakcji. Takie praktyki zostały zakazane przez Unię Europejską pod koniec 2018 roku. Zdarzają się jednak czasem podmioty, które pomimo unijnych przepisów, nadal w niedozwolony sposób próbują ograniczać swobodę klientów. Rozwiń »

W wyłapywaniu takich przypadków i wyciąganiu konsekwencji, czynny udział ma brać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK został wyposażony w nowe narzędzia, które pozwolą ścigać łamanie unijnego prawa. Urząd będzie interweniował w dwóch przypadkach - kiedy polski sklep będzie np. przekierowywał klientów z innych państw do oferty różniącej się od tej, z której mogą korzystać mieszkańcy Polski oraz w drugą stronę - gdy polscy klienci będą dyskryminowani przez firmę z zagranicy. Drugi przypadek dla UOKiKu to interwencja, jeśli powstanie podejrzenie, że praktyki geoblokujące ograniczają konkurencję na unijnym rynku.


Jednak w zmienionej ustawie o kompetencjach UOKiKu są też inne nowości, nie związane z implementacją przepisów o walce z geoblokowaniem. Urząd dostał bowiem np. możliwość wglądu do tajemnicy bankowej oraz skarbowej. Skorzysta z tego, kiedy uzna, że firma łamie prawo i powinna zostać ukarana finansowo, ale nie odpowiada urzędowi na korespondencję, w której powinna wyspowiadać się z osiąganych obrotów. Teraz UOKiK będzie mógł sprawdzić te dane samodzielnie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

enova

POPULARNE

enova
PARTNER SERWISU enova

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA enova
REKLAMA enova
Przedłuż dostęp Premium taniej!