REKLAMA

Nowe uprawnienia UOKiK - czyli urząd będzie walczył z geoblokowaniem

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-09-26 11:00
Czas trwania:
01:50 min.
Udostępnij:

Pamiętacie geoblokownie? Czyli sytuację, w której ktoś np. z Polski chciał kupić coś w sklepie w Austrii, ale sklep widząc po IP kraj, z którego jest klient uniemożliwiał mu dokonanie transakcji. Takie praktyki zostały zakazane przez Unię Europejską pod koniec 2018 roku. Zdarzają się jednak czasem podmioty, które pomimo unijnych przepisów, nadal w niedozwolony sposób próbują ograniczać swobodę klientów. Rozwiń »

W wyłapywaniu takich przypadków i wyciąganiu konsekwencji, czynny udział ma brać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK został wyposażony w nowe narzędzia, które pozwolą ścigać łamanie unijnego prawa. Urząd będzie interweniował w dwóch przypadkach - kiedy polski sklep będzie np. przekierowywał klientów z innych państw do oferty różniącej się od tej, z której mogą korzystać mieszkańcy Polski oraz w drugą stronę - gdy polscy klienci będą dyskryminowani przez firmę z zagranicy. Drugi przypadek dla UOKiKu to interwencja, jeśli powstanie podejrzenie, że praktyki geoblokujące ograniczają konkurencję na unijnym rynku.


Jednak w zmienionej ustawie o kompetencjach UOKiKu są też inne nowości, nie związane z implementacją przepisów o walce z geoblokowaniem. Urząd dostał bowiem np. możliwość wglądu do tajemnicy bankowej oraz skarbowej. Skorzysta z tego, kiedy uzna, że firma łamie prawo i powinna zostać ukarana finansowo, ale nie odpowiada urzędowi na korespondencję, w której powinna wyspowiadać się z osiąganych obrotów. Teraz UOKiK będzie mógł sprawdzić te dane samodzielnie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry pamiętacie geoblokowania, czyli sytuację, w której ktoś n p . z Polski chciał kupić coś w sklepie w Austrii, ale sklep, widząc po IT komputera kraj, z którego pochodzi klient uniemożliwiał mu dokonanie transakcji takie praktyki zostały zakazane przez Unię Europejską pod koniec 2018 roku zdarzają się jednak są podmioty, które pomimo unijnych przepisów nadal w niedozwolony sposób próbują ograniczać Rozwiń » swobodę klientów wyłapywanie takich przypadków wyciąganiu konsekwencji czynny udział brać urząd ochrony konkurencji konsumentów UOKiK został właśnie wyposażony w nowe narzędzia, które pozwolą ścigać łamanie unijnego prawa urząd będzie interweniował w 2 przypadkach n p . kiedy Polski sklep będzie przekierowywać klientów z innych państ w do oferty różniące się od tej, którą mogą wykorzystać mieszkańcy Polski, ale także UOKiK będzie działał w drugą stronę, kiedy polscy klienci będą dyskryminowani przez firmy z zagranicy drugi przypadek do interwencji dla UOKiK to sytuacja, kiedy powstanie podejrzenie, że praktyki go blokujące ograniczają konkurencję na unijnym rynku jednak zmienione niedawno ustawie o kompetencjach UOKiKu są też inne nowości niezwiązane z implementacją przepisów o walce z blokowaniem urząd dostał bowiem np. możliwości wglądu do tajemnicy bankowej oraz skarbowej przedsiębiorstwa skorzysta z tego, kiedy uzna, że firma łamie prawo i powinna zostać ukarana finansowo, ale nie odpowiada urzędowi na korespondencję, które powinno wyspowiadać się z osiąganych obrotów teraz UOKiK będzie mógł sprawdzić te dane samodzielnie i na tej podstawie wymierzyć finansową karę Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA