REKLAMA

Lej miód na rany

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
07-10-2019 13:50 (Powtórka: 16-09-2020)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

W naszej miodowej opowieści dziś temat: miód a rany. Rozwiń »

O tym, że jest skuteczny w gojeniu się ran wiedziano już w Mezopotamii około 5000 lat temu, 1000 lat później w starożytnym Egipcie i 2500 lat temu w starożytnej Grecji oraz w wielu kulturach europejskich.

Smarowano rady miodem. Jeszcze nie tak dawno robiły to nasz babcie.
Gdy naukowcy przyjrzeli się bliżej temu zjawisku okazało się, że miód podczas kontaktu z zakażoną skórą wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, łagodzące ból, oczyszczające, przyśpiesza tzw ziarninowanie oraz wspomaga proces bliznowacenia.

Cóż takiego jest w miodzie ? Dawniej sądzono, że ten efekt daje obecność enzymu oksydazy glukozowej pod wpływem, której powstaje nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona. Teraz uważa się, że większe znaczenie ma wysokie ciśnienie osmotyczne, które jest spowodowany dużym stężeniem cukrów oraz niskiemu kwaśnemu odczynowi miodu.
Gdy ranę opatrzymy miodem następuje zmiana flory bakteryjnej i zmiana metabolizmu bakterii co powoduje, że rana przestaje wydzielać ten charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Po prostu bakterie mając dodatkowy cukier, w mniejszym stopniu wykorzystują białka i aminokwasy.
A więc lej miód na rany - w przenośni, ale i dosłownie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie widok Ewa Podolska raczej Miodowej opowieści dziś temat JUD Adam o tym, że skuteczny w gojeniu ran wiedział już w Mezopotamii około 5000 lat temu w 1000 lat później starożytnym Egipcie i 2 ,51000 lat temu starożytnej Grecji oraz w wielu kulturach europejskich smarowane oraz miody jeśli tak tam robił to nasze babcie, gdy naukowcy przyjrzeli się bliżej temu zjawisku okazało się, że miło podczas kontaktu zakazano skórą wykazuje właściwości w sieci Rozwiń » drobne ustrojowe oraz przeciwzapalne łagodzące ból i oczyszczające przyśpiesza tzw . Żarnowa nie oraz wspomaga proces biznes raczej coś takiego jest w miodzie dawniej sądzono, że ten efekt daje obecność enzymu oksydazy glukozy owej pod wpływem, której powstaje nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona teraz uważa się, że większe znaczenie ma wysokie ciśnienie osmotyczne, który spowodowane dużym stężeniem cukrów oraz niskiemu kwaśnym odczynie wymiotów teraz popatrzymy miodem następuje zmiana flory bakteryjnej i zmiana metabolizmu bakterii co powoduje, że rana przestaje wydzielać ten charakterystyczny nieprzyjemny zapach po prostu bakterie mają dodatkowy cukier w mniejszym stopniu wykorzystują białka aminokwasy, a więc Lake View naraz w przenośni, ale i dosłownie przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA