REKLAMA

Chcesz oszczędzać? Zamiast o lokacie pomyśl o... obligacjach skarbowych!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-10-21 11:00
Czas trwania:
02:27 min.
Udostępnij:

To nie są dobre czasy dla oszczędzających... Stopy procentowe są od wielu lat na tym samym, niskim poziomie, a banki, tłumacząc się rosnącymi obciążeniami nakładanymi na sektor, niespecjalnie chcą oferować dobre oprocentowanie lokat. Standard na dziś to około dwóch-trzech procent, a wyższe oferty często łączą się z transakcją wiązaną - np. z niminalną wpłatą lub koniecznością posiadania konta w danym banku. A to dwa-trzy procent wypada blado, jeśli popatrzymy na tempo, w jakim rosną ceny - a inflacja dziś zbliża się do trzech procent, więc co oszczędzimy, to i tak - jak to się mówi - zje nam inflacja. Rozwiń »

Dlatego sporo osób, które ma nadwyżki gotówki, szuka alternatyw dla klasycznych lokat bankowych. Tutaj od razu zaznaczę, że trzeba być ostrożnym i nie łasić się na oferty, które mówią o pewnych, gwarantowanych, znacznie wyższych zyskach niż przeciętnie na rynku. Oszustów nie brakuje, zanim więc zdecydujemy się powierzyć komuś nasze pieniądze, sprawdźmy czym tak naprawdę jest dana istytucja, i czy np. nie znajduje się np. na liście ostrzeżeń publicznych - taką listę prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego.

Klasyczne lokaty bankowe mają jednak jedną poważną i dość pewną alternatywę, która może przynieść trochę wyższe zyski. Wyższe - czyli nie dwa i pół, a np. pięć procent. A mam na myśli - obligacje, a szczególnie obligacje skarbu państwa. Ta forma odkładania pieniędzy w celu ich pomnażania staje się coraz polularniejsza - w ubiegłym roku ulokowaliśmy w nich blisko 13 miliardów złotych, w tym roku z pewnością ta kwota będzie wyższa.

Czym są obligacje? To papiery dłużne emitowane przez rząd i przez rząd gwarantowane. Państwo musi pożyczać pieniądze, żeby mogło bezpiecznie funkcjonować. Pożycza głównie od wielkich instytucji, ale także my - obywatele - możemy kupić papiery od państwa, a kiedy przyjdzie czas ich odkupu przez rząd - odbierzemy pieniądze powiększone o procent, na jaki pożyczyliśmy nasze pieniądze rządowi. To bezpieczny sposób lokowania środków - bo rząd zawsze odkupuje swoje papiery. Gdyby tego nie zrobił oznaczałoby to, że państwo jest po prostu bankrutem.

Jaka jest oferta obligacji? O tym w jutrzejszym odcinku przewodnika. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA