REKLAMA

Obligacje skarbowe: co jest w ofercie?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-10-22 11:00
Czas trwania:
02:27 min.
Udostępnij:

Wczoraj w przewodniku podpowiadałam, że jeśli ktoś szuka sposobu na oszczędzanie pieniędzy, ale jednocześnie nie jest zadowolony z tego, co na lokatach oferują banki - bo rzeczywiście trudno być zadowolonym - może zainteresować się obligacjami skarbowymi. Kupowanie papierów dłużnych od rządu - czyli de facto pożyczanie rządowi pieniędzy na pewien umówiony procent - przynosi wyższe zyski niż lokata, a jest inwestycją bezpieczną. W normalnych warunkach gospodarczych - a spokojnie można powiedzieć, że kondycja naszej gospodarki jest teraz stabilna - właściwie nie ma ryzyka, żeby rząd nie odkupił własnych papierów po umówionym czasie - bo to oznaczałoby po prostu bankructwo państwa. Rozwiń »

Rząd oferuje różne rodzaje obligacji - różnią się głównie tym, po jakim czasie rząd papiery odkupi. Jeśli zainwestujemy w obligacje, możemy wycofać nasze pieniądze wcześniej, ale warto wiedzieć, że taki ruch będzie wiązał się dodatkowymi opłatami, jakie będziemy musieli ponieść. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy kupowali obligacje z dłuższym terminem - wycofanie naszych pieniędzy przed czasem - stracić możemy wszystkie wypracowane zyski, zatem to się po prostu nie opłaca.

A jakie papiery można kupić od państwa? Oferta papierów detalicznych kierowana do obywateli jest całkiem bogata, od tych z krótkim terminem wykupu po długoterminowe. Papiery są w ciągłej sprzedaży. Najkrótsze są na trzy miesiące. Następne w ofercie są dwulatki, trzylatki, czterolatki, papiery na sześć lat, na dziesięć lat i na 12 lat. Każda opcja ma inną stopę oprocentowania, a te z najdłuższym terminem wykupu mają stopę zmienną. To oferta na dziś - ale od czasu do czasu rząd wychodzi na rynek z innymi papierami, są także oferty specjalne, taką specjalną ofertę państwo kieruje np. do rodzin, które pobierają świadczenia w ramach 500 plus - w te papiery można zainwestować 6 tysięcy złotych rocznie. Jeśli ktoś nie potrzebuje 500 plus na bieżące wydatki - może to być niezły sposób na oszczędzanie dla naszego dziecka na przyszłość. Najlepszym źródłem wiedzy o aktualnie dostępnej ofercie jest oficjalna strona internetowa: obligacjeskarbowe.pl.

O tym, jak można kupić obligacje - opowiem jutro. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA