REKLAMA

Rak prostaty a orzechy cz.1

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
21-10-2019 13:50 (Powtórka: 21-09-2020)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Dziś temat - jedzenie orzechów a rak prostaty. Rozwiń »

Naukowcy z Bostonu zrobili badanie w którym wzięło udział 50 tys. mężczyzn chorych na raka prostaty. Jedli oni 5 porcji orzechów dziennie. To zmniejszyło ryzyko zgonu z powodu tej choroby o 34 procent, w porównaniu do chorych, w diecie których orzechy były rzadziej niż raz w miesiącu.
Takie działanie wykazują zdaniem autorów badania, wszystkie rodzaje orzechów, w tym orzechy włoskie, laskowe, nerkowca a także pistacje.
Duże badania na myszach zrobiono z kolei na Uniwersytecie kalifornijskim. Najpierw je zmodyfikowano genetycznie tak by wystąpił u nich rak gruczołu krokowego. Potem oceniano rozmiary guzów u gryzoni karmionych przez 9, 18 i 24 tygodnie dwiema paszami o różnym składzie. Jednym zwierzętom podawano odpowiednik ludzkich 8 dekagramów orzechów włoskich, a drugim olej sojowy. Na wadze jedne i drugie przybierały tyle samo. Poza tym obie diety były analogiczne względem ilości dostarczanych składników odżywczych i tłuszczów oraz profilu kwasów tłuszczowych. W grupie karmionej orzechami po 18 tyg. guzy prostaty osiągały o połowę mniejsze rozmiary niż w grupie sojowej. Ogólnie wśród myszy jedzących orzechy tempo wzrostu guza było o 28% wolniejsze. Jak to jest tłumaczone ? Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA