REKLAMA

Agnieszka Holland: "Uznałam, że w historii Garetha Jonesa jest coś bardzo współczesnego"

Kultura Osobista
Data emisji:
2019-10-22 19:00
Audycja:
Czas trwania:
22:35 min.
Udostępnij:

Gośćmi Marty Perchuć- Burzyńskiej są Agnieszka Holland, reżyserka i Mirosław Wlekły, autor książki „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”. Rozwiń »
Reżyserka opowiada o kulisach powstania filmu "Obywatel Jones", którego premiera w najbliższy piątek, 25 października. Mirosław Wlekły opowiada o pracy nad książką poświęconą walijskiemu dziennikarzowi, który jako pierwszy opisał wielki głód na Ukrainie.

Agnieszka Holland: "To jest kosztowne bardzo wchodzenie w tematy II wojny światowej. Dostałam scenariusz do "Obywatela Jonesa"i nie przestałam dopóki nie przeczytałam do końca.
Parę pytań w tym tekście odpowiada na jakieś moje potrzeby opowiadania, uznałam, że jest w tej historii coś aktualnego, współczesnego bardzo. Jedna to jest oczywiście sprawa głodu na Ukrainie i jednej z wielkich zbrodni komunistycznych, które prawie, że nie zostały opowiedziane, nie weszły do świadomości szerokiej opinii publicznej. Druga sprawa to jest sprawa mediów i dziennikarstwa w ogóle, uznałam, że jest w tym coś aktualnego. Trzeci temat to ta tajemnica na czym polega odwaga, jak to się staje, że jakiś człowiek nie bacząc na niebezpieczeństwo idzie za prawdą"

Agnieszka Holland: "Powoli jego nazwisko zaczyna pobrzmiewać w różnego typu przekazach, na Ukrainie jego nazwisko nie jest kompletnie obce, dlaczego został zapomniany, wie Pani, nie tylko on. Historie zbrodni komunistycznych, są wypłukiwane z naszej pamięci. Uproszczenie historii jest jakimś rodzajem kłamstwa.
Zbrodnie II wojny światowej, nazizmu, hitleryzmu, holokaust, funkcjonują jako pewien rodzaj szczepionki w świadomości świata i nie jest zrównoważony taką samą świadomością tego, za co odpowiedzialny jest tamten reżim komunistyczny. To musi rzutować na teraźniejszość i może rzutować na przyszłość. Powodzenie serialu "Czarnobyl" być może otworzy dla kultury ten temat."

Mirosław Wlekły: "Od granicy rosyjskiej do samego Charkowa przeszedłem pieszo całą trasę Garetha Jonesa"

Agnieszka Holland: "Spotkałam na planie "Obywatela Jonesa" 3 kobiety, które przeżyły klęskę głodu, to jest tak głęboka trauma, szalenie obecna w kolejnych generacjach, 5 generacji trwa ta trauma zdaniem badaczy, fizyczna i psychologiczna"

Agnieszka Holland: "Wszystko się staje opinią, zniknęło coś takiego jak jakaś agora, jakaś przestrzeń, w której wszyscy mogliby się zmierzyć z faktami, taką rolę kiedyś pełniły media publiczne, teraz nie ma takiego miejsca" Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA