REKLAMA

Orzechy - nasze: włoskie i laskowe

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-10-24 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Dzisiaj podsumowanie - cz.1 mojego cyklu o orzechach. O poszczególnych gatunkach. Rozwiń »
Zacznijmy od nam bliskich - włoskich. Wbrew nazwie wcale nie pochodzą z Włoch, tylko z Azji Mniejszej. Kiedyś uważano, że ich wygląd - ta pofałdowana struktura odzwierciedla budowę naszego mózgu. Coś w tym jest. Składniki, które orzech włoski zawiera to samo dobro dla mózgu. Fosfor, wapń, magnez, potas, kwas lanolinowy, który "oliwi" komórki mózgowe i nerwowe. Orzechy włoskie dobre są na anemię....oraz chronią przed miażdżycą, astmą, zapaleniem stawów i innymi stanami zapalnymi. Wystarczy garść dziennie - 7 sztuk. Dostarcza więcej kwasów omega -3, niż zalecana dzienna dawka. I jeszcze jedno - poprawiają pamięć.
A skoro o orzechach, których drzewa rosną w naszych ogrodach to teraz - orzechy laskowe. Te zawierają dużo witamin A, B, E i minerałów, które wpływają dobrze na nasze skórę, włosy i paznokcie.
I włoskie i laskowe należą do tych najbardziej kalorycznych - zawierają 640 kilokalorii w 100 gramach.
Więcej o innych gatunków orzechów w jutrzejszym Przewodniku Na Zdrowie.
Wiedzę o orzechach w tym i wcześniejszych czerpię z książeczki - Czy wiesz co jesz autorstwa Katarzyny Bosackiej i Małgorzaty Kozłowskiej - Wojciechowskiej . Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

40% rabatu w zimowej promocji TOK FM. Nie czekaj - zdobądź swój pakiet "Aplikacja i WWW" z solidną zniżką, aby słuchać wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!