REKLAMA

Fistaszki - jedzmy w różowych skórkach !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-10-29 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Dziś ciąg dalszy o orzechów; tym razem - orzechy ziemne czyli arachidowe zwane też fistaszkami. Tak naprawdę nie są orzechami. Są owocami strączkowymi podobnie jak groch czy fasola. Strąki orzecha ziemnego dojrzewają w ziemi. Stąd określenie ziemne. Rozwiń »
Zawierają najwięcej białka ze wszystkich orzechów. Jednym z aminokwasów wchodzących w skład orzeszków ziemnych jest arginina, która odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Z tego powodu fistaszki są chętnie jedzone przez kulturystów. Posiadają także rekordową ilość witaminy B3 - niacyny. Ponadto są wartościowym źródłem: tłuszczu - jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnika oraz witamin i składników mineralnych - zwłaszcza potasu. Najnowsze badania wskazują na obecność w orzeszkach ziemnych takich związków jak flawonoidy, czy fitosterole. A te mają zdolność neutralizowania wolnych rodników.

Największa zawartość korzystnych dla zdrowia substancji znajduje się w fistaszkach, które nie zostały poddane procesom przetwórczym i posiadają jeszcze łupinę.
Uwaga: Garść orzechów ziemnych waży 30 g i zawiera 183 kcal, zatem potrzeba 18 minut intensywnej jazdy na rowerze, by je spalić. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium TOK FM odsłuchasz każdy podcast! Nie czekaj, zacznij słuchać wygodniej z pakietem "Aplikacja i WWW".

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA