REKLAMA

Skąd się wzięło słowo SMOG?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2019-12-03 07:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:30 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą Państwo skąd się wzięło słowo SMOG. Rozwiń »

Powstało ono na początku XX wieku, jako połączenie połączenie angielskich słów “smoke” - dym oraz “fog” - mgła.

Tak właśnie zaczęto nazywać to coś, co pojawiało się nad wielkimi miastami: połączenie bezwietrznej pogody, niskiej temperatury, zamglenia i powietrze zanieczyszczone tym co powstaje ze spalania węgla. Jest to tzw smog londyński. W lecie mamy do czynienia z innym rodzajem smogu, ale o tym później.

Smog londyński, ten który mamy teraz, to połączenie szkodliwych związków chemicznych, jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz tzw pyłów zawieszonych, będących zlepkiem różnych substancji.

Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne; takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym rakotwórczybenzo[a]piren, metale ciężkie oraz trujące związki chemiczne dioksyny i furany. Za występowanie tego smogu odpowiada inwersja temperatur. Jest to zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Główną przyczyną smogu londyńskiego jest tzw niska emisja, efekt tego czym palimy w piecach.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku tuż przed 7.

Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza, codziennie po 8 i po 16. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska, czyli państwo, skąd wzięło słowo smog został on na początku dwudziestego wieku jako połączenie angielskich słów małp dym oraz fok mgła tak właśnie zaczęto nazywać to coś co pojawiało się nad wielkimi miastami połączenie bezwietrznej pogody miejski temperatury zamglenia i powietrze zanieczyszczone tym co powstaje ze spalania węgla jest tzw. smog londyński wlecze mamy do czynienia z innym rodzajem smogu, ale o tym, później Rozwiń » smog londyński ten, który mamy teraz to połączenie szkodliwych związków chemicznych jak tlenki Siarki tlenek azotu oraz tzw. pyłów zawieszonych będących zlepkiem różnych substancji pył zawieszony nie może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym rakotwórczy benzo Alfa piren metale ciężkie oraz trujące związki chemiczne dioksyny furany za występowanie tego smogu odpowiada inwersja temperatur jest to zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością główną przyczyną smogu londyńskiego jest tzw. niska emisja efekt tego czym palimy w piecach przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku tuż przed godziną siódmą rano zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium TOK FM odsłuchasz każdy podcast - bez reklam. Słuchaj wygodniej w naszej aplikacji mobilnej z pakietem "Aplikacja i WWW"

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA