REKLAMA

Czy grypa żołądkowa to grypa ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-12-03 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy tematu - co wiemy a czego nie wiemy o grypie i szczepieniach. Rozwiń »
Czy szczepionka przeciwko grypie chroni też przed grypą żołądkową.
Krótka odpowiedź - NIE !
Grypa żołądkowa to nie jest grypa o której mówimy. Ta nazwa wprowadza w błąd. Grypą żołądkowo w języku potocznym nazywa się nieżyt żołądkowo - jelitowy; wirusowe zakażenie układu pokarmowego objawiające się zazwyczaj wymiotami i biegunką, gorączką, bólami brzucha, nudnościami, brakiem apetytu i ogólnym osłabieniem. Jest wywołane przez rota-, adeno- i norowirusy. A to są drobnoustroje zupełnie odmienne od wirusów grypy.
Niektórzy uważają , że grypa jest groźna tylko dla osób starszych, a więc tylko one powinny się zaszczepić.
Prawdą jest, że osoby starsze rzeczywiście są bardziej narażone na zachorowanie i śmiertelność z powodu grypy jest w tej grupie największa. Ale na grypę chorują ludzie w każdym wieku. Najwyższe wskaźniki zachorowań dotyczą jednak dzieci. Osoby ogólnie zdrowe mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie przechodzą lekką grypę i przeziębieniem nazywają objawy grypowe: gorączkę, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, kaszel. W czasie pandemii hiszpanki umierali głównie młodzi dorośli w wieku od 18 do 26 lat, którzy wcześniej nie chorowali na grypę, i których układ immunologiczny nie był przygotowany do walki z wirusem grypy.
Tak więc każdy, kto chce zmniejszyć swoje indywidualne ryzyko zachorowania powinien się zaszczepić. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

40% rabatu w zimowej promocji TOK FM. Nie czekaj - zdobądź swój pakiet "Aplikacja i WWW" z solidną zniżką, aby słuchać wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!