REKLAMA

Czy grypa żołądkowa to grypa ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-12-03 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy tematu - co wiemy a czego nie wiemy o grypie i szczepieniach. Rozwiń »
Czy szczepionka przeciwko grypie chroni też przed grypą żołądkową.
Krótka odpowiedź - NIE !
Grypa żołądkowa to nie jest grypa o której mówimy. Ta nazwa wprowadza w błąd. Grypą żołądkowo w języku potocznym nazywa się nieżyt żołądkowo - jelitowy; wirusowe zakażenie układu pokarmowego objawiające się zazwyczaj wymiotami i biegunką, gorączką, bólami brzucha, nudnościami, brakiem apetytu i ogólnym osłabieniem. Jest wywołane przez rota-, adeno- i norowirusy. A to są drobnoustroje zupełnie odmienne od wirusów grypy.
Niektórzy uważają , że grypa jest groźna tylko dla osób starszych, a więc tylko one powinny się zaszczepić.
Prawdą jest, że osoby starsze rzeczywiście są bardziej narażone na zachorowanie i śmiertelność z powodu grypy jest w tej grupie największa. Ale na grypę chorują ludzie w każdym wieku. Najwyższe wskaźniki zachorowań dotyczą jednak dzieci. Osoby ogólnie zdrowe mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie przechodzą lekką grypę i przeziębieniem nazywają objawy grypowe: gorączkę, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, kaszel. W czasie pandemii hiszpanki umierali głównie młodzi dorośli w wieku od 18 do 26 lat, którzy wcześniej nie chorowali na grypę, i których układ immunologiczny nie był przygotowany do walki z wirusem grypy.
Tak więc każdy, kto chce zmniejszyć swoje indywidualne ryzyko zachorowania powinien się zaszczepić. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dobry Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy tematu co wiemy a czego nie wiemy o grypie szczepi czy szczepionka przeciwko grypie chroni też przed grypą żołądkową krótka odpowiedź nie grypa żołądkowa to nie jest grypa, której mówimy ta nazwa wprowadza w błąd grypą żołądkową w języku potocznym nazywa się nieżyt żołądkowo-jelitowy wirusowe zakażenie układu pokarmowego objawiające się zazwyczaj wymiotami biegunką gorączką bólami brzucha Rozwiń » nudnościami brakiem apetytu ogólne osłabienie jest zwołane przez Rotha Adenu i norowirus, a to są drobnoustroje zupełnie odmienne od wirusów grypy niektórzy uważają, że grypa groźna tylko dla osób starszych, a więc tylko one powinny się zaszczepić prawdą jest, że osoby starsze rzeczywiście są bardziej narażone na zachorowanie śmiertelność z powodu grypy jest w tej grupie największe, ale na grypę chorują ludzie w każdym wieku najwyższe wskaźniki zachorowań dotyczą jednak dzieci osoba ogólnie zdrowe mogą zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie przechodzą lekką grypę i przeziębieniem nazywają objawy grypowe gorączkę bóle mięśni bóle głowy osłabienie kaszel w czasie pandemii grypy Hiszpanki umierali głównie młodzi dorośli w wieku od 18 do 26 lat, którzy wcześniej nie chorowali na grypę, których układ immunologiczny nie był przygotowany do walki z wirusem grypy, tak więc każdy, kto chce zmniejszyć swoje indywidualne ryzyko zachorowania powinien się zaszczepić więcej jutro Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA