REKLAMA

Czym są pyły zawieszone?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2019-12-05 07:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:46 min.
Udostępnij:

Pyły zawieszone, te dwa słowa weszły do naszego słownika jakieś 2-3 lata temu i od tej pory są odmieniane przez wszystkie przypadki. Wiemy że to główny składnik smogu i że są dla nas szkodliwe. Dziś i jutro o tym czym właściwe są i jak działają. Ich postać to znany nam, choćby gdy rozpylamy różne substancje zapachowe - aerozol. Rozwiń »

Pyły zawieszone to stałe i ciekłe substancje różnego pochodzenia. Siarczany, azotany, amoniak, węgiel i przeróżne tlenki: siarki, glinu, żelaza oraz sole. Także rtęć, arsen, kadm, nikiel, trujące dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzoalfapiren.

Klasyfikujemy pod względem wielkości, głównie na pyły PM10, PM2.5 i PM1. Im mniejsze są ich cząsteczki tym gorzej, gdyż łatwiej przenikają do organizmu człowieka. A co to znaczy mała cząsteczka. Dlaczego ich nie widzimy ?

Popatrzmy na nasz włos. Jego średnica to 50 - 80 mikrometrów. Pył PM10 to jest taki, którego średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Czyli jego średnica to jedna 5 średnicy cienkiego włosa. A średnica pyłku PM 2,5 to jedna dwudziesta grubości włosa. Trudno się dziwić, że ich nie widzimy. A jednak są i przenikają do naszych płuc i krwiobiegu.

I co wtedy się dzieje. ? O tym w jutrzejszym Przewodniku Smogowym.

Na naszej antenie od poniedziałku do piątku tuż przed 7.

Zapraszamy także do słuchania informacji o stanie zanieczyszczenia powietrza codziennie po 8 i 16 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska były zawieszone 2 słowa weszły do naszego słownika jakieś 23 lata temu od tej pory są odmieniane przez wszystkie przypadki wiemy, że to główny składnik smogu i że są dla nas szkodliwy czy jutro o tym, czym właściwie są i jak działa ich postać znany nam choćby, gdy rozpalamy różne substancje zapachowe, a rozum pyły zawieszone to stałe ciekłe substancje różnego pochodzenia siarczany azotany amoniak węgiel przeróżne tlenki Rozwiń » Siarki glinu żelaza oraz są także rtęć Arsen kadm Nikiel trujące dioksyny wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym rakotwórczy benzo Alfa PiS klasyfikujemy pod względem wielkości je głównie na pyły Pm 10 Pm 2,5 i Pm 1 im mniejsze są cząsteczki Gorzeń, gdyż łatwiej przenikają do organizmu człowieka, a co znaczy mała cząsteczka, dlaczego nie widzimy popatrzmy na nasz głos jego stolica to 5080µm pył Pm 10 tys taki, którego średnica nie przekracza 10µm, czyli jego średnica to jedno piąte średnicy dzięki jego władza aż dzielnica pyłku Pm 2,5 to 120 grubości włosa trudno się dziwić, że nie widzi jednak są i przenikają do naszych płuc i krwiobiegu co się wtedy dzieje o tym, dniu dzisiejszym przewodniku smogowych naszej antenie od poniedziałku do piątku tuż przed siódmą zapraszam także do słuchania informacji o stanie zanieczyszczenia powietrza codziennie po ósmej i szesnast Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA