REKLAMA

Smog a dzieci - ostatnie badania

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2019-12-06 07:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

W ubiegłym sezonie - nazwijmy go "smogowym", czyli od listopada do marca przeprowadzono bardzo ciekawe badanie. Jego temat to: smog a zdrowie dzieci. Rozwiń »

Zbierano dane; pierwsze to informacje z ankiet , które wypełniali rodzice. Dotyczyły samopoczucia ich dzieci w wieku 3-12 lat. Drugie to informacje z czujników mierzących stężenia pyłów zlokalizowanych w miejscowościach, z których pochodziły rodziny. Uwzględniono dzieci z miejsc o różnym stężeniu pyłów. Ankiety wypełniło 1475 osób.

Badania jasno pokazują, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5 i PM10 dzieci częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Na tych obszarach liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej.

Różnice dotyczą również zdolności poznawczych. Im niższe zanieczyszczenie, tym dzieci lepiej przyswajają wiedzę i uczą się nowych rzeczy.

Skutki działania smogu pojawiają się jednak dopiero po jakimś czasie. Nie chodzi tu o to, że dziecko wychodzi do szkoły, wdycha zanieczyszczone powietrze i od razu jest chore - podkreślają badacze. Pyły zawieszone PM 2,5 oraz PM 10 działają “po cichu”, wynik ich działania jest widoczny dopiero po długotrwałym przebywaniu w zanieczyszczonym powietrzu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska w ubiegłym sezonie nazwijmy go Smaga, czyli od listopada marca przeprowadzono bardzo ciekawe badanie jego temat to smok, a zdrowie dzicz zbierano da pierwsze informacje z ankiet, które wypełniali rodzice dotyczyły samopoczucie dzieci w wieku 312 lat drugie to informacje czujników mierzących stężenia pyłów zlokalizowanych w miejscowościach, z których pochodziły dzieci uzdolnione dzieci z miejsc o różnym stężeniu PUP ankiety Rozwiń » wypełniło 1475 osób badania jasno pokazuje, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów Pm 2,5 i 50 dzieci części kaszlu kichaniu mają katar oraz objawy alergii wziewnej tych obszarach liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczenie jest najmniej różnice dotyczą również zdolności poznawczych im niższe zanieczyszczenie tym dzieci lepiej przyswajają wiedzę i uczą się na ich rzecz skutki działania smogu pojawią się dopiero po jakimś czasie nie chodzi tu o to, że dziecko wychodzi do szkoły wzdycha zanieczyszczone powietrze od lat jest chory podkreślają badacze były zawieszone Pm 2,5 oraz po 10 działają po cichu i wynik działania jest widoczny dopiero po długotrwałym przebywaniu w zanieczyszczonym powietrzu zapraszamy do słuchania naszej formacji o stanie powietrza co dzień po ósmej Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA