REKLAMA

Efekty niepożądane po szczepieniu przeciwko grypie - rzadkie, ale możliwe (powtórka)

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-12-06 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:11 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o efektach niepożądanych, które mogą wystąpić po szczepieniu przeciwko grypie. Bardzo rzadko u osób uczulonych na składniki szczepionki mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym ciężkie, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Ryzyko ich wystąpienia po szczepieniu przeciwko grypie sezonowej jest Rozwiń »
większe u tych osób, u których w przeszłości wystąpiła już taka reakcja, szczególnie po zjedzeniu kurzych jaj. Bardzo rzadko - poniżej 1 na 10 tysięcy dawek mogą się zdarzać późne uogólnione odczyny poszczepienne, związane z układem nerwowym.
Z tego powodu o tym, czy możemy się zaszczepić, czy nie, decyduje lekarz. To lekarz musi przed szczepieniem dokładnie zbadać pacjenta i spytać o reakcje po poprzednich szczepieniach. W przypadku wątpliwości odroczyć szczepienie i wysłać na konsultację do specjalisty. Stad też szczepienia należy wykonywać w odpowiednio wyposażonych miejscach - gabinet lekarski, szpital, w których w razie wystąpienia reakcji alergicznej można szybko udzielić pomocy i podać odpowiednie leki. Po nich objawy szybko ustępują Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 51% taniej!

KUP TERAZ 51% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA