REKLAMA

Zgaga - banalna przypadłość czy objaw choroby

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-12-09 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:46 min.
Udostępnij:

Zgaga. Mówi to coś Państwu? Czy jest wśród słuchaczy, ktoś, kto nie miał z nią do czynienia. Chyba każdemu się kiedyś przytrafiła. Ten bardzo nieprzyjemny, gorzki, kwaśny posmak w ustach. Czasem rano po przebudzeniu, czasem po jedzeniu. Bywa, że dołącza się do tego odbijanie, a nawet palące bóle za mostkiem lub w nadbrzuszu. Rozwiń »
Zazwyczaj zdarza się to po obfitym posiłku. W żołądku powstaje duża ilość kwasu solnego. W jamie brzusznej podnosi się ciśnienie i to treść pokarmowa wraz z kwasami żołądkowymi i enzymami trawiennymi cofa się do przełyku powodując pieczenie. Czasami zgaga występuje po zjedzeniu konkretnych rzeczy np gotowego ciasta w którym jest połączenie cukru i kiepskiej jakości tłuszczu. Czasem po wypiciu kawy, po zjedzeniu jabłek ....Rzecz jest bardzo indywidualna .

Jeżeli rzecz zdarza się sporadycznie po ciężkim obfitym posiłku, nie jest to choroba. Jeśli jednak zgaga występuje często, niemal po każdym posiłku mamy do czynienia z chorobą refluksową. W krajach wysokorozwiniętych objawy refluksu pojawiają się codziennie u koło 5 do 10% osób.
Ryzyko zachorowania na refluks wzrasta razem z wiekiem i rozwija się z podobną częstotliwością u kobiet, jak i u mężczyzn.
O tym dlaczego nie leczona choroba refluksowa może mieć bardzo poważne konsekwencje jutro przed 14. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
na zdrową dawkę informacji zaprasza sponsora promotora leku Orkanu Max portalu Marks na zgagę przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska zgaga mówi coś państwu czy jest wśród słuchaczy ktoś, kto nie miał z nią do czynienia chyba każdemu kiedyś przytrafiła ten bardzo nieprzyjemnych gorzki Kwaśny posmak w ustach czasem rano po przebudzeniu czasem po jedzeniu, bywa że dołącza się do tego odbijanie, a nawet palące bóle za mostkiem lub w nadbrzuszu zazwyczaj zdarza Rozwiń » się po obfitym posiłku wrzątku powstaje duża ilość kwasu Solnego jamy brzusznej podnosi ciśnienie i treść pokarmowa wraz z kwasami żołądkowymi i enzymami tra innymi cofa się do przełyku, powodując pieczenie czasami zgaga występuje po zjedzeniu konkretnych rzeczy np. gotowego ciasta, którym jest połączenie cukru i kiepskiej jakości tłuszczu czasem po wypiciu kawy po zjedzeniu jabłek rzeczy bardzo indywidualna jeśli zdarza się sporadycznie po ciężkim obfitym posiłku jest to choroba jest jednak zgaga występuje często niemal po każdym posiłku mamy do czynienia z chorobą refluksową w krajach wysokorozwiniętych objawy refluksu pojawiają się codziennie około 5 do 10% osób ryzyko zachorowania na refluks wzrasta wraz z wiekiem i rozwija się z podobną częstotliwością kobiet jak i mężczyzn o tym dlaczego nieleczona choroba refluksowa może mieć bardzo poważne konsekwencje jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrow Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA