REKLAMA

Jak się leczy refluks ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-12-11 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Nie leczona choroba refluksowa prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego przełyku, co nie jest obojętnym dla naszego zdrowia. Tym zdaniem zakończyłam wczorajszy odcinek Przewodnika Na Zdrowie. Przypomnijmy refluks polega na tym, że treść żołądkowa wraz z kwasem solnym powraca do przełyku drażniąc jego błonę śluzową. I Cóż się dzieje Rozwiń »
Stały stan zapalny prowadzi do uszkodzenia przełyku, czego efektem mogą być stany przedrakowe, a nawet rak przełyku. Szacuje się, że choroba refluksowa sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku, pięciokrotnie raka złącza żołądkowo-przełykowego oraz dwukrotnie raka płaskonabłonkowego przełyku.
Jak się leczy refluks ? Po pierwsze profilaktycznie, czyli podaje się środki przyspieszające opróżnienie żołądka. Powodują one zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Usprawniają perystaltykę przełyku, aktywizują żołądek do szybkiego pozbywania się jego treści.
Po drugie staramy staramy się zmniejszyć wydzielanie kwasu solnego, tak by do przełyku dostało się go mniej. Leki tak działające są przyjmowane na czczo, przez okres 2 do 4 tygodni. I po trzecie można zobojętniać kwasowość treści żołądka. Środki temu służące dodatkowo pokrywają błonę śluzową warstwę ochronną i chwilowo zmniejszają nasilone objawy refluksu.
Jeśli jednak leki nie przynoszą efektów, często podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie przyda Ewa Podolska nieleczona choroba refluksowa prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego krzyż ku co nie jest obojętne dla naszego zdrowia tym zdaniem zakończył wczorajszy odcinek przewodnika nastrojów przypomnijmy refluks polega na tym, że treść żołądkowa wraz z kwasem Solnym powraca do przełyku drażniących błonę śluzową co się dzieje stały stan zapalny prowadzi do uszkodzenia przełyku, czego efektem mogą być stany przedrakowe, a nawet rak Rozwiń » przełyku szacuje się, że choroba refluksowa sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku pięciokrotnie raka złącza żołądkowo przełykowego oraz dwukrotnie raka płaskonabłonkowego przełyku jak się leczy refluks po pierwsze, profilaktycznie, czyli podaje się środki przyspieszające opróżnienie żołądka powodują one zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku usprawniają perystaltykę przełyku aktywizują żołądek do szybkiego pozbywania się jego treść po drugie, starał się zmniejszyć wydzielanie kwasu Solnego tak, by do przełyku dostało się do mnie leki działające są przyjmowane nawet wówczas przez okres 24 tylko i po trzecie można obojętnie kwasowość treści żołądka środki temu służące dodatkowo pokrywają błonę śluzową warstwą ochronną ich chwilowo zmniejszają nasilone objawy refluksu jeśli leki jednak nie przynoszą efektów często podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrow Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i zabierz TOK FM na wakacje!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA