REKLAMA

SMOG: Jak się wprowadza ludzi w błąd?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2019-12-19 07:00
Prowadzący:
Czas trwania:
02:07 min.
Udostępnij:

Dziś wracam do tego, że na jednym z portali niedawno pokazał się tekst, który miał tytuł „Polska najbardziej skażona w Europie? Nowa mapa smogowa ujawnia, że to kompletna bzdura”. Tymczasem mapa, dołączona przez autor artykułu pokazuje tylko stężenie dwutlenku azotu. Faktycznie w dużych miastach zachodniej Europy, z powodu ruchu kołowego jest większe niż u nas. Natomiast bzdurą jest wyciąganie z tego wniosku, że to nie Polska, a inne kraje są najbardziej zanieczyszczone w Europie. Prawdą jest, że największy problem Polski to nie NO2 i ozon, lecz pył zawieszony i zawarte w nim wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Szacuje się, że w Polsce w 2016 roku narażenie na pył PM 2,5 było przyczyną 43100 przedwczesnych zgonów, podczas gdy narażeniu na dwutlenek azotu przypisuje się 1500, a narażeniu na ozon – 1100 takich zgonów. Rozwiń »

Najbardziej znanym z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych jest rakotwórczy benzo[a]piren, obecny też w dymie papierosowym. Sytuacja jest dramatyczna w niektórych polskich miastach norma dla B[a]P w powietrzu jest przekroczona kilkanaście razy! A w 2017 w Brzeszczach w Małopolsce norma została przekroczona dwudziestokrotnie. Brzeszcze w miesiąc wykorzystały ośmioletnią normę dla benzo(a)pirenu.

Tutaj nasza przewaga jest jeszcze większa nad resztą Europy jest jeszcze większa niż w przypadku PM 10 lub PM 2,5. A więc panie Prezydencie , niech pan nie rozpowszechnia na swoim twitterze informacji, jakoby inni byli znacznie gorsi od nas w kwestii smogu! Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska dziś wracam do tego, że 1 z portali niedawno ukazał się tekst, w którym miał tytuł cytuje Polska najbardziej skażona w Europie nowa mapa smakowa ujawnia, że to kompletna bzdura czasem mapa dołączona przez autora artykułu pokazuje tylko stężenie dwutlenku azotu faktycznie dużych miastach zachodniej Europy z powodu ruchu kołowego jest ono większe niż u nas natomiast bzdurą jest wyciąganie z tego wniosku, że to nie Polska, a inne Rozwiń » kraje najbardziej zanieczyszczone Europie prawdą jest, że największy problem Polski co nie dwutlenek azotu ozonu, lecz pył zawieszony i zawarte w nim wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne szacuje się, że w Polsce w roku 2016 narażenie na pył Pm za pół było przyczyną 4030 przedwczesny zgonów podczas gdy w narażeniu na dwutlenek azotu przypisuje się 1500, a znalezienie na Ozon 1000 to taki skok najbardziej znanym wielopierścieniowe węglowodorów aromatycznych jest rakotwórczy benzo Alfa piren obecny też w dymie papierosowym sytuacje dramatyczne niektórych polskich miastach norma dla benzo Alfa piren w powietrzu jest przekroczone kilkanaście ras, a 2017 roku Brzeszcze w Małopolsce norma została przekroczona dwudziestokrotnie wreszcie miesiąc wykorzystały ośmioletnią normy dla benzo Alfa piren tutaj nasza przewaga jest jeszcze większe nad resztą Europy niż w przypadku 50 Pen za pół, a więc panie prezydencie niech pan nie rozpowszechnia na swoim Twitterze informacji, jakoby innymi byli znacznie gorsi od nas w kwestii smogu przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano zapraszamy do słuchania informacji mogą owych codziennie, bo ósmej i szesnaste Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA