REKLAMA

O bliskowschodnim konflikcie i spirali inflacji

Gościnnie: Polityka Insight podcast
Data emisji:
2020-01-10 17:50
Prowadzący:
Czas trwania:
26:29 min.
Udostępnij:

W pierwszej części Marek Świerczyński podsumowuje gorący tydzień w Zatoce Perskiej. Mówi o ostrzale amerykańskich baz i reakcjach Białego Domu, który wstrzymuje działania militarne, ale nakłada kolejne sankcje ekonomiczne. Poziom napięcia jest wciąż wysoki i obie strony są gotowe do wymiany oskarżeń i ciosów. Rozwiń »

Donald Trump proponuje nowy układ z Iranem i chce, by NATO silniej zaangażowało się na Bliskim Wschodzie. Amerykański prezydent wspomina nawet o rozszerzeniu Sojuszu, choć trudno powiedzieć, co konkretnie ma na myśli. Zanosi się na długą i burzliwą dyskusję, która im bliżej amerykańskich wyborów, tym będzie bardziej nerwowa.

W drugiej części rozmawiamy o rosnącej inflacji. Według GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wyniósł 3,4% A inflacja bazowa najprawdopodobniej przekroczyła 3% i znalazła się na najwyższym poziomie od 17 lat.

Najbardziej ucierpią niezamożne rodziny, dla których różne świadczenia społeczne (np. 500+) są znaczącym elementem domowego budżetu; inflacja dotknie też emerytów, bo podwyżki emerytur nie zrekompensują rosnących cen produktów podstawowych. Ponadto klasa średnia będzie płacić więcej za usługi (rekreację, kulturę, edukację, podróże), a jej oszczędności stracą na wartości.

Hanna Cichy i Adam Czerniak prognozują, że inflacja w I kwartale może przekroczyć nawet 4,5% i utrzymać się w okolicy 4% przez cały rok, co obniży nastroje konsumenckie.

Prowadzą Andrzej Bobiński i Karol Tokarczyk. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: POLITYKA INSIGHT PODCAST

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA