REKLAMA

Wrzody żołądka, dwunastnicy, a może refluks. Jak odróżnić?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-01-28 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o wrzodach żołądka. Jakie dają objawy. Podstawowy to ból. Najczęściej w środku brzucha, poniżej mostka, lub nad pępkiem, nasilający się jesienią i wiosną. Rozwiń »

Często towarzyszą mu nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, ucisk za mostkiem, pieczenie w żołądku lub przełyku, odbijanie treści pokarmowej, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie.

Przy wrzodach żołądka charakterystyczne jest nasilenie bólu po jedzeniu. Odwrotnie przy wrzodach dwunastnicy; boli na czczo, a ból zmniejsza się po jedzeniu.

Charakterystyczny w związku tym jest wygląd chorych. Pacjent z wrzodem żołądka jest wychudzony; skoro boli go po jedzeniu, to jedzenia unika. Odwrotnie pacjent z`wrzodami dwunastnicy - wygląda dobrze, bo gdy zaczyna jeść to ból ustępuje. Dlatego jada częściej i więcej.

Niestety, tylko połowa chorych ma typowe objawy, dlatego zdarza się, że lekarzowi trudno postawić diagnozę. Są po za tym przypadki wrzodów, które nie dają żadnych objawów.

Pomaga w postawieniu diagnozy - odpowiedź na pytanie; czy to ból stały, tak jest przy wrzodach, czy może raz na dwa tygodnie. Od refluksu odróżnia wrzody to, że zwyczaj przy nim zjedzenie pogarsza sytuację, a przy wrzodach dwunastnicy pomaga.

Więcej jutro przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy obdarzyło, jakie dają objawy podstawowy to ból najczęściej w środku brzucha poniżej mozaika lub nad pępkiem nasilający się jesienią wjazd często towarzyszą mu nudności wymioty zgaga niestrawność ucisk za mostkiem pieczenie w żołądku lub przełyku odbijanie treści pokarmowej zmęczenie ogólne złe samopoczucie przy wrzodach żołądka charakterystyczny jest nasilenie bólu po jedzeniu i odwrotnie przy Rozwiń » wrzodach dwunastnicy boli nadto, a ból zmniejsza się polityk charakterystyczny w związku z tym jest wygląd chorych pacjent siedemdziesiątka jest wychudzony skoro Bolko po jedzeniu to jedzenie unika odwrotnie pacjent z Żydami dwunastnicy wygląda dobrze, gdy zaczyna jeść to ból ustępuje dlatego jada częściej i więcej niestety tylko połowa chorych ma typowe objawy dlatego zdarza się, że lekarzowi trudno postawić diagnozę są poza tym przypadku wrzodów Reni dają żadnych objawów pomaga w postawieniu diagnozy odpowiedź na pytanie czy ból stały tak jest przy wrzodach czy raz na 2 tygodnie od refleksu odróżnia wody to, że zazwyczaj przy nim zjedzenie pogarsza sytuację, a przy wrzodach dwunastnicy pomaga więcej jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrow Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 20% rabatu, wybierz pakiet i słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA