REKLAMA

Wrzód żołądka - co to jest?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-01-27 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Czym właściwie jest wrzód żołądka. W powszechnym mniemaniu wrzód jest to coś, co jest pojawia się na tkance, co wyrasta ponad nią. Tymczasem wrzód żołądka to ubytek w błonie śluzowej żołądka albo dwunastnicy. Ten ostatni występuje częściej u mężczyzn. Wrzód ma kształt krateru. Może też powstać w dolnej części przełyku, która bywa narażona na działanie kwasu żołądkowego. Zwykle wrzody tworzą się w tej części przewodu pokarmowego, w której występuje pepsyna - enzym trawiący białka. Wrzód żołądka może być uszkodzeniem głębokim na kilka lub kilkanaście milimetrów, a a nawet przechodzić przez całą grubość ściany żołądka lub dwunastnicy.Może mieć rózną wielkość - nawet do kilku centymetrów.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik w TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska czy właściwie jest wrzód żołądka w powszechnym mniemaniu rzut jest coś co pojawia się na tkance co wyrasta ponad nią tymczasem wrzód żołądka to ubytek błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy ten ostatni występuje częściej mężczyzn wód ma kształt kraterów może też powstać w dolnej części przełyku, która bywa narażona na działanie kwasu żołądkowego zwykle rządy tworzą się w tej części przewodu Rozwiń » pokarmowego, który występuje syna enzym trawiący białka żołądka może być uszkodzenie głębokim na kilka lub kilkanaście milimetrów, a nawet przechodzić przez całą grubość ściany żołądka dwunastnicy może mieć różną wielkość nawet do kilku centymetrów czasami żołądka może prowadzić do perforacji jego ściany zwanej potocznie pęknięciem wrzodu żołądka zawartość żołądka wydobywa się wówczas do jamy otrzewnowej lub do przestrzeni około rząd COVEC ograniczonych zrostami, które wytworzyły się w przebiegu zmian zapalnych towarzyszących żąda jest to poważne powikłania choroby około 15% przedstawionych wrzodów żołądka ma jednak charakter nowotworowy więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM ma na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA