REKLAMA

Nieswoiste zapalne choroby jelit - co to takiego ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-02-10 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:25 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą Państwo co to są nieswoiste zapalne choroby jelit. Nie ? A są to choroby poważne, nieuleczalne, przewlekłe, autoimunologiczne. Rozwiń »
Autoimmunologiczne - to oznacza, że ich istotą jest nieprawidłowa reakcja organizmu na nasz własny mikrobiom. A co to jest jest mikrobiom ? Mikrobiom, czyli całość mikroorganizmów występujących w naszym ciele.

Chodzi o trzy choroby :
chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz nieokreślone zapalenie okrężnicy.
Najważniejsze są te dwie pierwsze.
Według danych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego choruje już na nie ponad 50 000 osób, przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie w młodym wieku: około 70% nie ukończyło jeszcze 35. roku życia.

Są to choroby bardzo poważne. Rozwój ich może doprowadzić do powikłań takich jak: perforacja jelita, choroby stawów, skóry, oczu, wątroby. Zwiększa się ryzyko raka okrężnicy. Często zachodzi też konieczność przeprowadzenia wielu operacji chirurgicznych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska czy wiedzą państwo co to są nieswoiste zapalne choroby jelit nie są to choroby poważne nieuleczalne przewlekłe autoimmunologiczne autoimmunologiczne to oznacza, że ich istotą jest nieprawidłowe reakcje organizmu na nasz własny i robią, a co z nich robią skrobią, czyli całość mikroorganizmów występujących w naszym ciele, choć 3 choroby chorobę Leśniowskiego Crohna wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz nie Rozwiń » określony zapalenie okrężnicy najważniejsze są te 2 pierwsze wg danych polskiego Towarzystwa gastroenterologii innego choruje uznanie ponad 50 000 osób przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie w młodym wieku około 70% nie ukończyło jeszcze 3005. roku życia są choroby bardzo poważne rozwój ich może doprowadzić do powikłań takich jak perforacja lica choroby stawów skóry oczu wątroby zwiększa ryzyko raka okrężnicy często zachodzi też konieczność przeprowadzenia wielu operacji chirurgicznych więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA