REKLAMA

Nieswoiste choroby zapalne jelit - jak są leczone?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-02-14 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:43 min.
Udostępnij:

Coraz więcej osób choruje na nieswoiste choroby zapalne jelit. Największa Rozwiń »
zachorowalność przypada na wiek młodzieńczy oraz na trzydziesto i czterdziestolatki, choć niektórzy uważają, że drugi szczyt częstości zachorowań przypada po 60. roku życia.
Według danych brytyjskich liczba zachorowań na choroby zapalne jelit zwiększa się dwukrotnie co 10 lat. Ponieważ są to choroby nieuleczalne, które występuje rzutami: objawy się nasilają, a potem wycofują; leczenie polega na zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu przebiegu zaostrzeń.
Są tacy chorzy, którzy długi czas mogą nie mieć żadnych objawów. Jednak schorzenie zwykle postępuje i nawraca, wymaga długotrwałej opieki specjalistycznej i okresowych wizyt kontrolnych. Mimo prawidłowego leczenia nieraz musi być wykonany zabieg operacyjny, by usunąć zrosty i powstającą ewentualnie niedrożność przewodu pokarmowego. Rzadkim, odległym skutkiem chorób zapalnych jelit jest rak jelita grubego.
Ważna jest też odpowiednia dieta. Powinna być małoobjętościowa, ale obfita w białko, witaminy, szczególnie B12, kwas foliowy i żelazo, a uboga w błonnik i tłuszcze. W czasie leczenia choroby należy eliminować stres i unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą powodować owrzodzenia w przewodzie pokarmowym. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie rządowe Ewa Podolska coraz więcej osób choruje na nieswoiste choroby zapalnej największa zachorowalność przypada na wiek młodzieńczy oraz na trzydziesto czterdziestolatki, choć niektórzy uważają, że drugi szczyt częstości zachorowań przypada po sześćdziesiątym roku życia wg danych brytyjskich liczba zachorowań na choroby zapalne jelit zwiększa się dwukrotnie co 10 lat, ponieważ są to choroby nieuleczalne, które występują rzutami objawy Rozwiń » nasilają apotem wycofują leczenie polega na zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu przebiegu zaostrzeń są tacy chorzy, którzy przez długi czas mogą mieć żadnych objawów jednak schorzenie zwykle postępuje nawraca wymaga długotrwałej opieki specjalistycznej oraz okresowych wizyt kontrolnych mimo prawidłowego leczenia nieraz musi być wykonany zabieg operacyjny usunąć zrosty i powstającą ewentualnie niedrożność przewodu pokarmowego rzadki odległym skutkiem chorób zapalnych jelit jest rak jelita grubego ważna w leczeniu jest odpowiednia dieta powinna być małą objętością walut wita białko witaminy szczególnie BYD 12 kwas foliowy żelazo, a uboga w błonnik tworzyć w czasie leczenia choroby należy eliminować stres unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą powodować urządzenia w przewodzie pokarmowym przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM ma Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA