REKLAMA

Choroby nerek - nie badamy się , nie wiemy że nasze nerki coraz gorzej funkcjonuja

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-02-17 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:43 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu o nerkach. To bardzo ważny narząd, a wiemy o nim bardzo mało. I pewnie dlatego nie badamy regularnie jak pracują nasze nerki. Efekt - gdy pojawiają się pierwsze objawy tego, że nerki pracują źle, oznacza to już zazwyczaj, że są bardzo chore. Rozwiń »
Kilka liczb
- 4,5 mln osób w Polsce cierpi na choroby nerek, z tym że 90% nie wie o tym a więc nie leczy się
- 95% osób z Przewlekła Chorobą Nerek umiera przedwcześnie,
- Co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerkozastępczego czyli taki, którego nerki już nie pracują, nigdy nie miał rozpoznanej niewydolności nerek.
- 20 tys. osób rocznie jest regularnie dializowanych,
- Tylko 5% z nich osób otrzymuje ratujący życie przeszczep nerki
- Nieznacznie częściej na przewlekłą chorobę nerek chorują mężczyźni, kobiety za to chorują dużo częściej na zakażenia układu moczowego.
- To po 65 roku życia zazwyczaj rozpoznaje się schyłkową niewydolność nerek. Jednak osoby te zaczęły chorować około 40 roku życia, tylko o tym nie wiedziały. Choroba się rozwijała i dopiero po 20-30 latach objawy zmusiły je do szukania pomocy u lekarza i wtedy dowiedziały się że ich nerki prawie już nie pracują.
Co robić by tego uniknąć o tym w najbliższych odcinkach Przewodnika Radia TOK FM Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry podatek w tym tygodniu monetach to bardzo ważny narząd, a wiele bardzo mało i pewnie dlatego nie badamy regularnie jak pracuje w naszym efekt, gdy pojawiają się pierwsze objawy tego rynek pracy źle oznacza to zazwyczaj, że są bardzo kilka liczb 41 000 000 osób w Polsce cierpi na choroby nerek z tym, że 90% nie wie, a więc nie leczy się w 95% osób z przewlekłą chorobą nerek umiera przedwcześnie co drugi pacjent, który trafia do Rozwiń » leczenia nerkozastępczego, czyli taki, którego nerki już nie pracuję nikt nie miał rozpoznanej niewydolności nerek w 20 000 osób rocznie jest regularnie dializowanych tylko 5% z nich otrzymuje ratującym życie przeciętnych nieznacznie częściej na przewlekłą chorobę nerek chorują mężczyźni kobiety za to chorują dużo częściej na zakażenie układu moczowego to po sześćdziesiątym piątym roku życia zazwyczaj rozpoznaje się z punkową jednak osoby te zaczęły chorować około 40 roku życia tylko o tym nie wiedział choroba się rozwija dopiero po 2030 lat od zjazdu zmusił je do szukania pomocy lekarza i wtedy dowiedział się, że ich nerki prawo co robić tego uniknąć o tym w najbliższych odcinkach przewodnika Radia od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrow Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA