REKLAMA

Co lubią nasze nerki ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-02-18 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

W naszym cyklu o nerkach dziś o tym jak pracują nerki Rozwiń »
Działanie nerki to działanie filtru - tak jak działa gaza lub gęste sito.
Gdy nerka działa prawidłowo to odfiltrowuje 6 litrów na godzinę. Pomnóżmy; to 150 litr na dobę. Ale usuwane jest tylko 1,5 litra, czyli 1 proc., 99 proc. jest z powrotem zresorbowane.

I co robi ten filtr, czyli kłębuszki nerkowe. Woda zostaje w nich odsączona. Z tej wody nerka wyłapuje z powrotem to, co jest jej potrzebne, i wyrzuca to, co jest jej niepotrzebne, czyli np. leki. Ma wiele różnych czujników. Nie wchłania fosforanów, za to wchłania całą glukozę i wszystkie aminokwasy.
Pytanie: gdy nerka produkuje mało moczu to pracuje ciężko czy lekko ? Intuicyjna odpowiedź - lekko nie jest prawdziwa. Nerka pracuje wtedy ciężko, bo musi całą wodę z powrotem pochłaniać. Pracuje lekko i ten stan jest dla niej dobry, gdy produkuje dużo moczu

Dla nerki woda nie jest problemem. Jeżeli ma się zdrowe nerki i zdrowe serce. można wypić 20 litrów wody i nerka spokojnie wszystko to wydali. Problemem jest brak wody.
A my z reguły pijemy za mało. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik w TOK FM na zdrowie dr Ewa Podolska w naszym cyklu nerka dziś o tym jak pracują nerki działanie nerki to działanie filtru tak jak działa gazę lub gęste sito, gdy nerka działa prawidłowo to od PiS próbuje 6l/h pomnóż to 150l na dobę, ale usuwane tylko 1,5l, czyli 1% 99% jest powrotem rezerwowany i co robi ten filtr, czyli kłębuszki nerkowe woda zostaje w nich odsączyć ona z tej wody nerka była jest powrotem to co jest potrzebne wyrzuca to co jest niepotrzebne czy np. Rozwiń » leki ma wiele różnych czynników nie wchłania fosforanów zasłania całą glukozy i wszystkie aminokwasy pytanie, gdy nerka produkuje mało moczu to pracuje ciężko przy lekko intuicyjną odpowiedź lekko nie jest prawdziwa nerka pracuje wtedy ciężko, bo musi całą wodę z powrotem pochłaniać pracuje lekko ten stan jest dla nich dobry, gdy produkuje dużo mocy dla nerki woda nie jest problemem jeśli masz zdrowe nerki zdrowe serce można wypić 20l wody i nerka spokojnie wszystko to wydali problemem jest brak błąd, a myśl reguły pijemy za mało więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie przegapiły początek audycji Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Z pakietem "Aplikacja i WWW" - niezbędna wiedza zawsze pod ręką!

KUP TERAZ do 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!