REKLAMA

Ostra niewydolność nerek

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-02-24 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Do tej pory mówiłam o przewlekłej niewydolności nerek. Jednak oprócz przewlekłej niewydolności, jest jeszcze ostra niewydolność nerek. Rozwiń »
Jest to bardzo groźna choroba. W jednej trzeciej przypadków jest odwracalna, w dwóch trzecich - zostawia trwały ślad.
Jej przyczyną u osób starszych najczęściej jest odwodnienie organizmu. A skąd odwodnienie ? Przyczyną bywa biegunka a także to, że osoby starsze za mało piją.
Dlaczego ?
Nie działa u nich prawidłowo regulacja pragnienia
Jest to skomplikowany mechanizm który łączy sygnały z jamy brzusznej, z powietrza, z podwzgórza, z okolicy przedwzrokowej - masę różnych informacji . A na końcu daje sam znać czy chce nam się pić czy nie.
Pamiętajmy - gdy pojawia się pragnienie, to znaczy, że organizm już jest odwodniony. Nie powinniśmy do tego dopuszczać. Powinniśmy pić albo jeść potrawy zawierające dużo wody tak, żeby nie czuć pragnienia.
Drugą przyczyna ostrej niewydolności nerek - jest niekontrolowane zażywanie leków. W zasadzie każdy lek może uszkodzić nerki. Ale najgroźniejsze są antybiotyki, niesterydowe leki przeciwzapalne i inhibitory pompy protonowej stosowane np. w chorobie refluksowej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska do tej pory mówiłem o przewlekłej niewydolności nerek jednak oprócz przewlekłej niewydolności jest jeszcze ostra niewydolność nerek to bardzo groźna choroba 13 przypadków jest odwracalna 23 zostawia trwały ślad przyczyną osób starczy najczęściej jest odwodnienie organizmu, skąd on przyczyną bywa biegunka, a także to, że osoby starsze za mało piją, dlaczego nie działa u nich prawidłowo regulacja pragnienia jest Rozwiń » skomplikowany mechanizm, który łączy sygnały z jamy brzusznej powietrza podwzgórza okolicy przez rockowej masę różnych informacji na końcu daje sam znać czy chce nam się pić czy nie pamiętajmy, gdy pojawia się pragnienie to znaczy, że organizm już jest odwodniony i powinniśmy do tego dopuszczać powinniśmy pić albo jeść potrawy zawierające dużo wody tak, by nie czuć prawie drugą przyczyną ostrej niewydolności nerek jest niekontrolowany zażywanie leków w zasadzie każdy może szkodzić, ale najgroźniejsze są antybiotyki niesterydowe leki przeciwzapalne i inhibitory pompy protonowej stosowane np. chorobie refluksowej więcej jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Z pakietem "Aplikacja i WWW" - niezbędna wiedza zawsze pod ręką!

KUP TERAZ do 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!