REKLAMA

Choroby nerek podsumowanie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-03-06 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:45 min.
Udostępnij:

I na zakończenie naszego cyklu o nerkach przypominam tych kilka cyfr: Rozwiń »

- Na choroby nerek cierpi w Polsce co najmniej 14-15 proc. dorosłych. To więcej niż w innych krajach, gdzie choruje 11-12 proc.
- Co roku z ich powodu chorób nerek umiera 80-100 tysięcy osób.
- Gdybyśmy wprowadzili wczesny program profilaktyczny, badanie moczu i stężenia kreatyniny kosztowałby on kilkanaście milionów. W tej chwili na leczenie chorób nerek, którym nie zapobiegliśmy, wydajemy 2 mld zł rocznie.
- Szacuje się, że wprowadzenie tego programu wydłużyłoby średnią długość życia w Polsce się o dwa lata.
- 95% osób z Przewlekła Chorobą Nerek umiera przedwcześnie,
- Co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerkozastępczego czyli taki, którego nerki już nie pracują, nigdy nie miał rozpoznanej niewydolności nerek.
- 20 tys. osób rocznie jest regularnie dializowanych,
- Tylko 5% z nich osób otrzymuje ratujący życie przeszczep nerki
- Większość pacjentów, u których rozpoznaje się schyłkową niewydolność nerek, to osoby po 65. roku życia. Ale choroba u nich rozpoczęła się około 20 -30 lat wcześniej, tylko nie badając się nie wiedzieli o niej.
Wnioski - tych chyba już nie muszę powtarzać. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie zakończenie naszego cyklu nerka przypomina kilka akcji w na choroby nerek cierpi w Polsce co najmniej 1415% dorosłych to więcej niż w innych krajach, gdzie choruje 11 do 12 lat co roku z ich powodu umiera 80 do 100 000 osób, gdybyśmy prowadzili wczesny program profilaktyczny badanie moczu stężenia kreatyniny kosztowałby on kilkanaście 1 000 000 w tej chwili na leczenie chorób nerek, którym nie zapobiegliśmy wydajemy 2 miliardy złotych rocznie szacuje Rozwiń » się, że wprowadzenie tego programu wydłużyłoby średnią długość życia w Polsce 2 lata 95% osób z przewlekłą chorobą nerek umiera przedwcześnie co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerkozastępczego, czyli taki, którego nerki już nie pracują nikt nie miał rozpoznanej zdolności w 20 000 osób rocznie jest regularnie dializowanych, ale tylko 5% z nich otrzymuje ratujący życie przeszczep większość pacjentów, których rozpoznaje się schyłkową niewydolność nerek to osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia, ale choroba Unii rozpoczęła się o około 20 do 30 lat wcześniej tylko nie padają z Chin nie wiedzieli o wnioski tych odejść nie muszę powtarzać przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA