REKLAMA

Nadciśnienie - cichy wróg

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-03-25 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Lekceważymy nadciśnienie tętnicze krwi. Najpierw o nim nie wiemy, bo go nie mierzymy. Potem gdy dowiadujemy się, że mamy za wysokie ciśnienie - dalej nic z tym nie robimy. Jeśli zaczynamy brać lekarstwa, to gdy obniżają nam one ciśnienie - mówimy - o już mam dobre - i przestajemy brać. Rozwiń »
Lekceważymy głównie dlatego, że nie boli. Nie boli, ale gdy jest, to niszczy, powoduje nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych.
Nadciśnienie dwu-, trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych. Zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca. Z kolei do niewydolności nerek może prowadzić spowodowany przez nadciśnienie uszkodzenie naczyń krwionośnych. Może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia się wzroku. Jego najgroźniejsze konsekwencje to zawał i udar.
Generalnie nie wiemy o nadciśnieniu, ponieważ nie daje objawów. Jednak czasami pojawiają się sygnały, przy których powinno nam się zapalić czerwone światełko. Są to zawroty głowy lub ból zlokalizowany w tyle głowy, szum w uszach lub mroczki przed oczami. Także bezsenność i krwawienie z nosa, kołatanie serca, nagłe zaczerwienie twarzy.
Wszystkie te objawy, choć mogą oznaczać zupełnie coś innego, mogą być także zwiastunami nadciśnienia tętniczego.
A na koniec jedna podstawowa rada - mierzmy choć raz w roku swoje ciśnienie Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska lekceważymy nadciśnienie tętnicze krwi najpierw pani nie wie nie dogoniliśmy potem, gdy dowiadujemy się mamy wysoki dziś dalej często nic jeśli zaczynamy brać lekarstwa to, gdy obniżą one ciśnienie mówimy o już mam dobre i przestaje brać lekceważymy głównie, dlatego że nie, bo niewoli ale gdy jest ten liść powoduje nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych zacieśnienie dwu trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby Rozwiń » niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca z kolei do niewydolności nerek może prowadzić spowodowane przez nadciśnienie uszkodzenie naczyń krwionośnych może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia wzroku jego najgroźniejsze konsekwencje to zawał i uda generalnie nie wiem o nadciśnieniu, ponieważ nie daje objawów jednak czasami pojawiają się sygnały przy, których powinno zapalić nam czerwonych świateł są to zawroty głowy lub ból zlokalizowany w tyle złotych są w uszach lub wrotki przed oczami także bezsenność i krwawienie nos kołatanie serca nagłe zaczerwienie twarz wszystkie te objawy, choć mogą oznaczać zupełnie coś tylko mogą być także zwiastunami nadciśnienia tętniczego, a na koniec 1 podstawowa lata mierzmy, choć raz w roku swoje ciśnienie przewodnik medyczny zdrowie od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Z pakietem "Aplikacja i WWW" - niezbędna wiedza zawsze pod ręką!

KUP TERAZ do 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!