REKLAMA

Borelioza - dlaczego niebezpieczna ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-04-27 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Przypomnijmy dzisiaj jak diagnozuje się to czy kleszcz zaraził nas boreliozą. Nie wcześniej niż dwa tygodnie od ukąszenia możemy zrobić testy. Najpierw ELISA - test przesiewowy. Wynik ujemny wskazuje, że boreliozy nie ma. Natomiast wynik dodatni mówi: może tak, może nie. Wtedy można zrobić test bardziej czuły tzw. Western - Blot. I znowu podobnie. Wynik ujemny - nie ma. Dodatni wynik jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę. Jednak wtedy lekarz zazwyczaj już rozpoczyna leczenie antybiotykiem. Następnie w specjalistycznym laboratorium można zrobić test, który nie bada obecności przeciwciał, lecz obecność borelii we krwi. Rozwiń »

Bywają sytuacje, gdy w ogóle nie przypominamy sobie kleszcza na naszym ciele, nie zauważyliśmy także zmiany na skórze - rumienia wędrującego. A jednak możemy być zarażeni boreliozą.

Może minąć dużo czasu zanim pojawią się objawy, a jeszcze więcej gdy zostaną prawidłowo zdiagnozowane. A są nimi złe samopoczucie i dolegliwości; zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Na tym etapie pacjenci leczeni są w specjalistycznych placówkach w zależności od tego jaki narząd uszkodziła choroba. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie z rządowych Ewa Podolska przypomni dzisiaj jak diagnozuje się to czy kleszczy zarażona boreliozą wcześniej niż 2 tygodnie od ukąszenia możemy zrobić testy najpierw Elisa test przesiewowy wynik ujemny wskazuje, że borelioza nie bez WIG dodatni mówi może tak o umorzenie wtedy można zrobić jest bardziej czuły tzw. jest blat i znowu podobnie wynik ujemny niema dodatni wynik jeszcze nie przesądza o tym, że mamy parafia w jednak wtedy lekarz zazwyczaj już Rozwiń » rozpoczyna leczenia jest następnie specjalistycznym laboratorium można zrobić test, który nie bada obecności przeciwciał, lecz obecność Bory we krwi bywają sytuacje, gdy w ogóle nie przypominam sobie kleszcza na naszym ciele nie zauważyliśmy także zmiany na skórze rumienia wędrującego, a jednak możemy być zarażeni boreliozą może minąć dużo czasu, zanim pojawią się objawy, a jeszcze więcej zostaną prawidłowo zdiagnozowane, a są nimi złe samopoczucie ich dolegliwości zapalenie stawów zaburzenia neurologiczne kardiologiczne na tym etapie pacjenci leczeni są specjalistycznych placówkach w zależności od tego jaki narząd uszkodziła choroba więcej jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać następnej audycji znajdziesz ją jako Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 51% taniej!

KUP TERAZ 51% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA