REKLAMA

Odleżyny - jak im zapobiegać

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-06-01 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

Gdy ktoś z naszych bliskich zaczyna być unieruchomiony: w łóżku lub na wózku pojawia się słowo, które budzi lęk. Odleżyny... Odleżyna to martwica tkanek, powstała wyniku zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem wywieranym na ciało chorego, a w wyniku tego na naczynia żylne i tętnicze. Stan ten może dotyczyć naskórka, całej grubości skóry, tkanki podskórnej, mięśni i kości. W otoczeniu odleżyny toczy się zwykle proces zapalny. Mogą powodować one ogromny ból, ale także być przyczyną infekcji organizmu, powstania przetok, sepsy, a nawet śmierci w wyniku zakażeń. Rozwiń »
Leczenie odleżyn jest bardzo trudne i długotrwałe, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać ich powstaniu.
Jak:  odpowiednio pielęgnować skórę.
Codziennie kąpać chorego jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych.Dbać o dokładne osuszenie ciała, aby zapobiec maceracji i pękaniu naskórka.
Natłuszczać skórę preparatami na bazie lanoliny, wazeliny lub oliwką dziecięcą.
Wykonywać masaże i oklepywanie narażonych miejsc, w celu pobudzenia mikrokrążenia,
Należy zmieniać pozycję ciała chorego co dwie-trzy godziny. Jeśli może, chory powinien wykonywać samodzielne ruchy. Pomocne są wałki, poduszki, a przede wszystkim materace przeciwodleżynowe. Należy jednak zaznaczyć, że korzystanie z nich nie zwalnia z konieczności zmiany pozycji ciała pacjenta. Materace są jedynie kolejnym elementem profilaktyki.
I na końcu -właściwa dieta wysokobiałkowa, wysokokaloryczna i pełnowartościowa - zapewniająca pacjentowi energię do walki z chorobą. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie czy dobra Ewa Podolska, gdy ktoś z naszych bliskich zaczyna być unieruchomione w łóżku na wózku pojawia się słowo, które budzi lęk od leży od leży NATO martwi cent Kany powstała w wyniku zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się ucisk wywierany ciało chorego w wyniku tego na naczyniach żylnych tętniczych stan ten może dotyczyć naskórka całej grubości skóry tkanki podskórnej mięśni kości w otoczeniu odleżyny Rozwiń » toczy się zwykle proces zapalny mogą one powodować ogromny ból, ale także być przyczyną infekcji organizmu powstanie przetok sepsy, a nawet śmierci w wyniku zakazie leczeniu odleżyn jest bardzo trudny długotrwały dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać ich powstania jak odpowiednio pielęgnować skórę codziennie kąpać chorego jeśli niema ku temu przeciwwskazań medycznych dbać o dokładne osuszenie ciała, by zapobiec macie racji pękanie naskórka natłuszcza skórę preparatami na bazie dla rodziny wazeliny lub oliwką dziecięco wykonywać masaże i oklepywanie znalezionych miejsc w celu pobudzenia krążenia należy zmieniać pozycje ciała chorego co 23 godziny jeśli może chory powinien wykonywać samodzielne ruchy pomocne są wałki poduszki, a przede wszystkim materace przeciwodleżynowe należy jednak zaznaczyć, że korzystanie z nich nie zwalnia z konieczności zmiany pozycji ciała pacjenta materace są jedynie kolejnym elementem profilaktyki i na końcu właściwa dieta wysoko białkowa wysokokaloryczne i pełnowartościowe zapewniająca pacjentowi energię do walki z chorobą przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternasta przewodnik TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA