REKLAMA

Palenie - wszyscy wiedzą o raku płuc, mało kto o POCHP

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
09-06-2020 13:50 (Powtórka: 02-06-2023)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Wszyscy wiemy, że pierwsze miejsce wśród najgroźniejszych chorób rozwijających się u palaczy zajmuje rak płuc. A drugie ? Rozwiń »

Przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Polega ona na występowaniu w płucach przewlekłego stanu zapalnego prowadzącego do skurczu oskrzeli. Choć początek swój ma w układzie oddechowym, to jest to choroba ogólnoustrojowa. Najczęściej jej przyczyna jest wieloletnie palenie tytoniu. Ale uwaga nie tylko czynne, także bierne.

Gdy palimy to drażniący dym tytoniowym wywołuje przewlekły stan zapalny; zapalenie błony śluzowej układu oddechowego i zniszczenie miąższu płucnego. Te dwa elementy: przewlekły stan zapalny i rozedma płuc tworzą razem przewlekłą obturacyjną choroba płuc. Problemem jest to, że choć choroba zaczyna się wcześnie - w momencie gdy zaczynamy palić, to pierwsze objawy mogą pojawić się po 15 -20 latach. Stąd rozpoznawana jest najwcześniej po 40 roku życia.
W Polsce POCHP ma około 2 mln osób, tylko 400 tysięcy o tym wie.
Podstawowy objaw POCH to przewlekły kaszel. Jeżeli trwa dłużej niż 8-12 tygodni, to koniecznie trzeba pójść do lekarza i ustalić jego przyczynę. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska wszyscy wiemy, że pierwsze miejsce wśród najgroźniejszych chorób rozwijających się palaczy zajmuje rak płuc, a drugie przewlekła obturacyjna choroba płuc polega ona na występowaniu płuca przewlekłego stanu zapalnego prowadzącego do skurczu oskrzeli, choć początek swój ma w układzie oddechowym to jest choroba ogólnoustrojowe najczęściej jej przyczyną jest wieloletnie palenie tytoniu, ale uwaga nie tylko tym także bierne, Rozwiń » gdy palimy to drażniący dym tytoniowy wywołuje przewlekły stan zapalny zapalenie błony śluzowej układu oddechowego i zniszczeniem miąższu płucnego 2 elementy przewlekły stan zapalny i rozedma płuc tworzą razem z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc problemem jest to że, choć choroba zaczyna się wcześnie momencie zaczynamy palić to pierwsze objawy mogą pojawić się po 20 latach stąd rozpoznawana jest najwcześniej po czterdziestym roku życia w Polsce PHP ma około 2 000 000 osób tylko 400 000 o tym wie podstawowe objawy POChP przewlekły kaszel jeśli trwa dłużej niż 812 tygodni to koniecznie trzeba pójść do lekarza i ustalić jego przyczynę przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA