REKLAMA

Palenie a zęby

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-06-19 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Dzisiaj o wpływie papierosów na nasze uzębienie. Gdy palimy papierosy, powoduje to skurcz naczyń krwionośnych i zmniejsza się przepływ krwi przez dziąsła. Staja się one niedotlenione i niedożywione. Zwiększa się ryzyko chorób przyzębia. Palenie powoduje też niedobór witaminy C, co jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba. Zęby stają się bardziej podatne na próchnicę. Rozwiń »

Ten brak witaminy C ma też inne skutki :
- mniejszą ochronę przed wolnymi rodnikami, które niszczą komórki, a więc i tkanki
- gorszą syntezę kolagenu - substancji tworzącej dziąsła, włókna ozębnej, zębinę i kości.
Palenie powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukuje ilość śliny. Brak śliny powoduje, że nie ma czym spłukać z zębów zawartych w dymie związków. Dym papierosowy i nikotyna obniżają PH w ustach, co wpływa na erozją szkliwa.
Papierosy zmieniają też kolor zębów. Nikotyna oraz substancje smoliste zabarwiają je. Widać to już po roku regularnego palenia. Początkowo rzecz jest odwracalna, ale po kilku latach bardzo trudno usunąć, to najpierw żółte a potem brązowe zabarwienie.
Podsumowując
Badania pokazują, że osoby palące mają od trzech do sześciu razy większe ryzyko choroby jamy ustnej i dwa razy większe ryzyko utraty zębów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień do dzisiaj o wpływie palenia na nasze uzębienie palimy papierosy powoduje skurcz naczyń krwionośnych zmniejsza się przepływ krwi przez wniosła stają się one niedotlenione i niedożywiony zwiększa się ryzyko chorób przyzębia palenie powoduje też niedobór witaminy c co jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miast zęba zęby stają się coraz bardziej podatny na próchnicę ten brak witaminy c ma też inne skutki mniejszą ochronę przed Rozwiń » wolnymi rodnikami, które niszczą komórki, więc tkanki gorszą syntezy kolagenu substancji tworzącej dziąsła włókna zebranej zębiny i kości palenie powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukuje ilość śliny brak śliny powoduje, że nie ma czym spółka zębów zawarty w nim związków dym papierosowy nikotyna obniżają pH w ustach co wpływa na erozję szkliwa papierosy zmieniają też kolarzem nikotyna oraz substancje smoliste zabarwiają zresztą już po roku regularnego palenia początkowo rzeczy odwracalne, ale po kilku latach bardzo trudno usunąć to najpierw żółte, a potem brązowe zabarwienie, podsumowując badania pokazują, że osoby palące mają od 3 do 6× większe ryzyko choroby jamy ustnej i 2× większe ryzyko utraty zębów przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 60% taniej w promocji Black Friday!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA