REKLAMA

wysTARCZY zapytać odc. 45

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2020-06-22 09:50
Prowadzący:
Czas trwania:
03:04 min.
Udostępnij:

Zaczyna się sezon urlopowy, luzowanie gospodarki i  strach przed Covid 19 powoli mija wśród wielu osób (czy słusznie to temat na inną dyskusję). Część pracowników składa wnioski urlopowe i rezerwują wyjazdy np do Chorwacji. Z punktu widzenia ekonomicznego oczywiście jest to słuszne i pobudza gospodarkę jednak powoduje następujący problem. Rozwiń »
Część pracowników, bardziej bojących się obecnej pandemii, zgłasza obawy,  przed pracą z osobami wracającymi z wakacji. Pytają, dość zasadnie, jaki ma sens to, że my wszyscy w pracy przestrzegamy wielu zasad, obostrzeń i wstrzymujemy się od kontaktów także biznesowych - wszystkie wyjazdy służbowe zostały wstrzymane- a część z pracowników pojedzie na wakacje i będzie miała kontakt z wieloma osobami, w bliżej nie wiadomym miejscu.
Warto podkreślić, że wśród załogi jest świadomość tego, że jeżeli z powodu ogniska zakażenia np u nas w firmie, dojdzie do zatrzymania produkcji na np 2 tygodnie może to natychmiast doprowadzić do katastrofalnych skutków.
Część przedstawicieli załogi argumentuje, że taki wyjazd urlopowy „nieodpowiedzialnego pracownika” zagraża im zdrowotnie, a także pośrednio finansowo.

Pracodawca, nie może ingerować w to jak osoba spędza urlop, nie może także, po powrocie wysłać na kwarantannę, chyba, że zwolni ze świadczenia pracy na ten okres ale wypłaci całe wynagrodzenie. Nie istnieje możliwość pracy zdalnej, gdyż problem dotyczy magazynierów oraz pracowników produkcji.  

Firma działa w szeroko rozumianej branży automotiv, system zmianowy został tak przeorganizowany, żeby pracownicy z różnych zmian nie mieli ze sobą kontaktu, firma inwestuje znaczne środki w płyny dezynfekcyjne itd. Wszystkie osoby zostały poproszone o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie kontaktów z osobami nie tylko w pracy ale także prywatnie. Cała sieć dostaw została przeorganizowana tak, aby minimalizować możliwość zakażenia. 

Czy pracodawca może cokolwiek zrobić w tym temacie, np zmusić pracownika wracającego z urlopu do przebadania się na Covid ? Czy takie działanie ma jakikolwiek sens? Inną możliwością jest edukowanie pozostałych pracowników, że nic im nie grozi, ale czy faktycznie? Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
w kawie EKG opat kropkę sam to nasz adres mejlowy nie nie zapomniała ma akcji, w której państwo pytają, a my odpowiadamy wystarczy zapytać bardzo dziękuję za wszystkie pytania, które państwo do nas wysyłają staramy się tutaj szukać wspólnie odpowiedzi dziś pan Karol Guździoł jest gościem magazynu EKG z kancelarii Grant Thornton dzień dobry dzień dobry pan dzień dobry pani bardzo króciutko ja treść pytania naszego słuchacza może zabrzmieć trochę dziwnie, ale myślę, Rozwiń » że intencje nie były, aby kogoś wykluczyć się tylko raczej, aby pokazać problem rozjedzie my się na urlopy pojedziemy różne miejsca niektórzy także jednak skorzystają z wypraw poza Polskę potem wszyscy wracamy spotkamy się w pracy słuchać pyta się właściwie czym czy można jakoś pracowników ostrzegać można pouczać czy można oczekiwać, by nie zachowali na urlopie bezpieczeństwo jak wrócą można przebadać jak odpowiedzieć słuchaczowi tak z całą pewnością nie można pracownikom zabronić wyjazdu za granicę w celach urlopowych pracownik ma do tego prawo i tego zabronić mu bardziej się zarazić można się w Polsce także dokładnie tak dokładnie taka epidemia postępuje również w Polsce dlatego też wydaje się, że wyjazd niekoniecznie musi być tutaj zwiększenie ryzyka oczywiście wszystko zależy od okoliczności, a ta na pewno tego nie można zabronić nie można też bez zgody pracownika pracownika przebadać na obecność Korona wirusa nie można zmierzyć temperatury czy też pobierać oświadczenie o stanie zdrowia bez zgody pracownika i bez decyzji inspektora sanitarnego dlatego też, jeżeli takie podejrzenia mamy, jeżeli widzimy w zakładzie pracy, że to ryzyko jest zwiększone właśnie z powodu chociażby okresu urlopowego, że jest uzasadnione to wówczas możemy skontaktować się z inspektorem sanitarnym tutaj poprosić o wydanie stosownych zaleceń wydaje 100 zloty na proces zresztą inspektoraty rząd zachęca do tego, by przygotowywać procedury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach dokładnie tak dokładnie taka jest dozwolone dokładnie tak procedury jak najbardziej dobra organizacja pracy edukacja pracowników w zakresie podejmowania działań zmierzających do minimalizacji tych ryzyk to wszystko jest dozwolone przy czym nie możemy tego wymuszać na pewno nie możemy tego wymuszać i też nie możemy zmuszać pracowników do przeprowadzenia badań, jeżeli nie jest poparte decyzją inspektora sanitarne pan także wachlarz o możliwości jest dość ograniczony i one koncentrują się raczej właśnie na takich elementach jak edukacja organizacja pracy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy pan Karol Guździoł z kancelarii Grant Thornton był gościem tej części magazynu EKG to właściwie koniec to wszystko na dziś magazyn EKG już jutro po dziewiąte teraz informacje w radiu TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA
REKLAMA