REKLAMA

Zadrapania i skaleczenia - pierwsza pomoc

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-06-26 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

W lecie łatwo o drobne skaleczenia i zadrapania. Biegamy, jeździmy na rowerze, pracujemy w ogrodzie, możemy upaść, zadrapać się, skaleczyć. Nawet gdy idziemy przez las i zahaczymy o kolczyste krzewy. Rozwiń »
Co wtedy ?
Oczyśćmy zadrapanie i skórę wokół niego. Możemy użyć do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej, a najlepiej lawaseptyku.
Lawaseptyki to określenie na wyroby medyczne specjalnie opracowane do przemywania i oczyszczania ran.
Z pomocą lawaseptyku z rany zostają usunięte:
zanieczyszczenia fizyczne np drobne ciała obce,
oraz biologiczne - bakterie, grzyby i wirusy.

Lawaseptyki zabezpieczają też przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, która utrudnia gojenie się rany i sprzyja powstawaniu zakażeń bakteryjnych.
Następnie należy zdezynfekować raną. Jest duży wybór środków, które działają bakteryjnie i nie zawierają alkoholu. Po użyciu pozostawmy ranę nieosłonięta przez 1 minutę by lek wniknął w ranę.
Na koniec załóżmy opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniem.
Uwaga: Jeśli rana została zanieczyszczona ziemią, upewnijmy się, czy mamy aktualne szczepienie przeciwko tężcowi. Jest ono ważne tylko przez 10 lat. Jeśli już nie jesteśmy chronieni skontaktujmy się z lekarzem. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie do tych Ewa Podolska, lecz łatwo drobne skaleczenia zadrapania biegamy jeździmy na rowerze pracujemy w ogrodzie możemy upaść za drapacz z dalekich nawet widzimy przez las i zatrzymał kolorystyczne co wtedy odcięliśmy zadrapania skóry wokół NIK możemy użyć do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej, a najlepiej dla was setki zaraz optyki określili na wyroby medyczne specjalnie opracowane do przemywania i oczyszczenie era z pomocą dla sceptyków zdrady Rozwiń » zostają usunięte zanieczyszczenia fizyczne za przykład drobne ciała obce oraz biologicznych bakterie, żeby wirus dla was optyki zabezpieczają też przed powstaniem bio filmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, która utrudnia godzili się rany sprzyja powstawaniu zakażeń bakterii następnie należy ranę zdezynfekować jest duży wybór środków, które działają antybakteryjnie i nie zawierają alkohol po użyciu pozostawmy radę nieosłonięte przez 1 minutę tak, by leki z NIK-u w dniu na koniec załóżmy opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przecenie częściej uwagę jeśli rana została zanieczyszczona w Wiedniu upewnijmy się czy mamy aktualne szczepienie przeciwko tężcowi jest ono ważne tylko przez 10 lat jeśli już jesteśmy chronieni skontaktujmy się lekarzu przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA