REKLAMA

Nowotwory skóry - czerniak

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-06-29 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:59 min.
Udostępnij:

Lato, lato, lato. Jak nigdy po izolacji z powodu koronawirusa, jesteśmy spragnieni słońca. Ale uwaga - nie zapominajmy, że nasza skóra jest nie przygotowana na promieniowanie słoneczne, w tym roku jeszcze bardziej niż w poprzednich. Rozwiń »

Jeśli jej nie zabezpieczymy łatwo o oparzenia słoneczne. Zwiększają one ryzyko wystąpienia czerniaka.

Jak podkreślają eksperci - w Polsce co roku diagnozowanych jest blisko 4000 zachorowań na tę chorobę, a ponad 22 000 europejczyków umiera z powodu czerniaka.

Czerniak to najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry.

Jeśli zostanie wcześnie wykryty i poddany leczeniu, prawie zawsze można go wyleczyć. Natomiast jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i nastąpią przerzuty jest chorobą śmiertelną.

Chociaż czerniak stanowi tylko 4% wszystkich zachorowań na nowotwory skóry w Europie, jednak odpowiada on za 80% zgonów w wyniku nowotworów tego narządu.

Mimo tego, że w Polsce czerniaki występują względnie rzadko - są nowotworami które mają największą dynamikę wzrostu liczby zachorowań. To co jest bardzo ważne przy profilaktyce czerniaka to regularne sprawdzenie skóry: czy nie pojawiły się nowe znamiona lub te istniejące nie zmieniły kształtu. Za najistotniejsze czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania uznaje się: intensywne działanie promieniowania UV naturalnego czyli słońce i sztucznego - solaria, stałe drażnienie mechaniczne lub chemiczne skóry, niską zawartość barwnika w skórze oraz predyspozycje genetyczne.
Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska lato lato lato jak nigdy po izolacji z powodu RNA wirusa jesteśmy spragnieni słońca, ale uwaga nie zapominajmy, że nasza skóra jest nieprzygotowana na to minimalnie słonecznie w tym roku bardziej niż poprzedni jeśli nie zabezpieczymy łatwo o oparzeń zwiększa ono ryzyko wystąpienia czerniaka jak podkreślają eksperci w Polsce co roku diagnozowanych jest blisko 4000 zachorowań na tę chorobę, a ponad 22 000EURpejczyków umiera Rozwiń » z powodu uczelni Czerniak to najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry jeśli zostanie wcześnie wykryty poddany leczeniu prawie zawsze można go wyleczyć natomiast jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i nastąpiły przerzuty jest chorobą śmiertelną, chociaż Czerniak stanowi tylko 4% wszystkich zachorowań na nowotwory skóry po Europie jednak odpowiada on za 80% zgonów w wyniku nowotworów tego narządu mimo tego, że w Polsce Czerniaki występują nierzadko są nowotworami, które mają największą dynamikę wzrostu liczby zachorowań to co jest bardzo ważne przy profilaktyce czerniaka to regularne sprawdzanie skóry czy nie pojawiło się nowe znamiona lub te istniejące zmieniły kształtu za najistotniejsze czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania uznając, że intensywne działanie promieni uv naturalnego, czyli słońce i sztucznego solaria stałe drażnienie mechaniczne chemiczne skóry niską zawartość barwnika skóry oraz predyspozycje przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 4 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA